Музиката често се кодира в съзнанието по индивидуален начин |
Ако в главата ви е заседнала някаква мелодия, от която не можете да се избавите, виновен за това е стресът, казват учени от колежа "Голдсмит" в Лондон. Британските експерти събрали над 2500 души, които споделили своя случай - кога, при какви обстоятелства и каква музика звучи вътре в главата им. Оказало се, че това се случва не просто защото дадена мелодия е твърде впечатляваща. Истинските причини били стресът, различни дразнители във всекидневието и спомени.
Например една от жените постоянно чувала песен на групата "Бананарама". За нея се установило, че тя е свързана със стресово събитие. Жената чула мелодията за първи път, когато се явявала на изпит на 16 г. После чувала парчето в главата си по време на собствената си сватба и при раждането на детето си. Не само стресът обаче ни кара да извикаме в главата си една или друга мелодия. Музиката често се кодира в съзнанието на човека по свой индивидуален начин, с определено лично и емоционално звучене, обяснява авторът на проучването Вики Уилямсон. Колкото по-разтърсващо от емоционална гледна точка е едно събитие, толкова по-дълбоко се забива в съзнанието ни музиката, която сме чули в този момент. На запад често наричат това явление "червей в ухото". То е част от непроизволната памет. Именно тя ни помага да си спомним например приятел, когото не сме виждали много години.
Проучването изяснило още, че не може да се говори за най-популярни песни, когато става дума дали те се намърдват в главата ни. Д-р Уилямсон съставил списък на 1000 такива композиции, но само 6 от тях се повтаряли повече от веднъж, тоест се срещали при двама души. Изборът на мелодия е личен феномен - всеки човек си има свой "червей", обобщава д-р Уилямсон.