Кадри от простеста в София може да гледате тук.
Граждани от 17 български града излизат на масов протест срещу приемането на ACTA в България.
Това става днес, като акцията е част от световния ден за протест срещу АСТА и такива в повечето европейски държави.
Хиляди българи днес (11 февруари) казаха "не" на Международното търговско споразумение за борба с измамите ACTA. То беше подписано тихомълком от България в края на януари.
В България 18 града се включиха в протеста срещу ACTA, като по неофициални данни 10-12 хил. българи излязоха на улицата да кажат "Не на ACTA”.
В Европа също много хора излязоха на протест – най-голямата европейска икономика Германия дава пример, след като в 60 града днес има протести.
Всенародното недоволство можеше да се види особено добре в София, на площад "Народно събрание". Той е изпълнен с протестиращи, които непрекъснато скандират "Не на ACTA” и "И преди, и сега, Интернет е свобода".
Шествието на протестиращите в София тръгна от НДК, премина през бул. "Витоша", покрай Съдебната палата и покрай президентството през пл. "Независимост" и по бул. "Цар Освободител". Xората са били толкова много, че се е задръстила цялата "Витошка" чак до президентството. Инциденти с полицията е нямало, всичко е преминало в духа на мирните шествия, съобщава inews.bg.
Присъстващите издигат лозунги с надписи "Не на АСТА", "Стоп АCТА", "Спрете ACTA или ние ще я спрем". Може би един от най-оригиналните е "ACTA ла виста, бастардс".
За съжаление нито един от отговорните кадри в България не е посмял да се покаже пред хората на площад "Народно събрание" и да обясни защо страната ни е подписала толкова набързо ACTA, въпреки поканата на хората, изразена с викове "Къде е Бойко?".
Протестът в столицата се предава на живо в мрежата . Според автора на живото предаване Асен Генов 1300 – 1500 души следят неговото излъчване.
Генов изрично припомни на няколко пъти, че гласуването в Народното събрание за ратификацията на споразумението ще стане само в едно заседание, а не в две, каквато по принцип е практиката. Затова е важно хората да бъдат готови да излязат на протест и по време на самото заседание.
Един от протестиращите даде основния мотив за протеста – не е редно между 1 и 3% от населението на Земята или т.нар. "кожодери" (музикалната, филмовата и софтуерната индустрия) да определят какво е правилно и какво не.
На 26 януари тази година, представителите на 22 страни членки на ЕС, сред които и България, подписаха на среща в Токио АСТА.
Новината за това, че България подкрепя противоречивото търговско споразумение за дни обиколи интернет пространството и предизвика негативната реакция на редица граждани, потребите в интернет, неправителствени организации, блогъри, музиканти, кинаджии и политици.
Anonymous дори хакнаха интернет страницата на българската организация за авторски права ПРОФОН, която заедно с още няколко организации като Музикаутор, Театъраутор, Артистаутор, както и продуцентски компании се обърнаха на 3 февруари с отворено писмо до председателя на НС и министри в подкрепа на АСТА.