Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент няма да подкрепи споразумението АКТА и ще отстоява политическите и гражданските свободи на интернет потребителите.
Европейският парламент ще се произнесе по споразумението през юни, но обсъжданията в Групата на Социалистите и Демократите вече започнаха. По време на дискусиите българските евродепутати социалисти заеха позиция в защита на европейските граждани, които протестират в цяла Европа.
Кристиан Вигенин отбеляза, че именно в настоящите условията на социален разпад, липса на перспектива за реализация и висока безработица, едно от малкото места, където младите хора се чувстват свободни и равноправни, е интернет. Неясно решените правни въпроси в споразумението и различния начин, по който може да бъдат приложени застрашават свободата и личното пространство на десетки милиони интернет потребители. „Влязох в диалог с някои от тях и мога да ви уверя, че това не са пирати или престъпница, а в преобладаващата си част будни млади хора, които искат да запазят личната си неприкосновеност”, коментира Евгени Кирилов.
Членовете на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент са за спазване на закона, включително и за защитата на авторските права, но смятат, че споразумението не бива да бъде прието, тъй като текстовете, свързани с ролята на интернет доставчиците са твърде неясни и оставят въпросителни относно прилагането на разпоредбите.
Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент ще огласи официалната си позиция по АКТА по време на пленарната сесия в Страсбург следващата седмица.
По-рано Партията на европейските социалисти (ПЕС) излезе с декларация против АКТА. Можем да очакваме социалистите от всички представителки в европарламента кажат не на споразумението, когато се стигне до гласуване. Ето и пълния текст на декларацията от 9 февруари:
Партията на европейските социалисти (ПЕС) смята Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA) за дълбоко сгрешено - както в съдържателно отношение, така и по отношение на процеса на приемането му. Има огромен дисбаланс между правата на потребителите, доставчиците на услуги и притежателите на права.
Споразумението, което трябва да бъде гласувано от Европейския парламент преди лятото на 2012г. и да бъде ратифицирано от националните парламенти, е сгрешено в съдържателно отношение по няколко причини: предоставя на доставчиците на интернет прекомерни правомощия за надзор, нарушава неприкосновеността на личния живот на интернет потребителите и възпрепятства достъпа на развиващите се страни до генерични лекарства.
Процесът на приемане на споразумението също беше сгрешен поради секретността при договарянето на текста и поради твърде краткото време, което беше предоставено на Европейския парламент да разгледа внимателно текста.
ПЕС отрича секретността, при която Европейската комисия и другите страни договаряха Споразумението. Преговорите за споразумения не бива да се случват при закрити врата, а Европейският парламент и обществото трябва да бъдат регулярно осведомявани за хода на преговорите. Това е единственият начин да се гарантира пълна прозрачност и публично обсъждане.
Въпреки че АСТА ще има реален ефект върху живота на европейските граждани, те не бяха информирани за хода и за съдържанието на преговорите. Най-големият източник на информация бяха документите, изтекли в сайтове като Wikileaks. Първият официален проект за споразумение беше оповестен след осем кръга за две години официални преговори.
ПЕС продължава да вярва, че има нужда от законодателни мерки в областта на правото на интелектуална собственост, което да защитава носителите на права и да насърчава изобретателността и предприемачеството. Но АСТА не е разумно разрешение на тази необходимост и носи риск основните права на европейските граждани да бъдат нарушени.