Държавният дълг на Гърция ще бъде намален със 100 млрд. евро благодарение на отказа на частните банки от половината от вземанията им от Гърция, обяви френският президент Никола Саркози, цитиран от Франс прес. Държавният дълг на Гърция възлиза на 350 млрд. евро.
"Частните кредитори доброволно опрощават 50% от заемите си на Гърция, което представлява 100 млрд. евро", съобщи Саркози след продължила 10 часа среща на върха на лидерите на страните от еврозоната в Брюксел.
От гръцките банки ще бъде поискано същото усилие, каквото се иска от другите, уточни той. "Предвидено е всички банки да бъдат третирани при еднакви условия", подчерта Саркози.
"Германският канцлер Ангела Меркел и аз бяхме в контакт с представителите на банките не за да преговаряме, а за да ги информираме за решенията, взети от 17-те страни от еврозоната. Те ги обмислиха и дадоха съгласието си", посочи Саркози.
Той потвърди по-ранни информации, че средствата на Европейския фонд за финансова стабилност ще бъдат увеличени до 1000 милиарда евро. В момента размерът му е 440 милиарда евро.
Президентът на ЕС Херман ван Ромпой обяви, че Международният валутен фонд и страните от еврозоната ще отпуснат на Гърция допълнителни 100 млрд. евро, предаде Асошиейтед прес. Това означава, че държавният дълг на Гърция ще бъде намален до 120% от нейния БВП до 2020 г., добави той.
Ван Ромпой заяви още, че ЕС приветства поетите от Италия ангажименти за прилагане на реформи за подобряване на икономическия й растеж, допълва БТА. "Лидерите на срещата на върха приветстваха ангажиментите на Италия. Тези амбициозни мерки за либерализация на икономиката трябва да бъдат приложени", заяви президентът на ЕС след края на срещата на върха на лидерите от еврозоната.
Сред поетите от италианския премиер Силвио Берлускони ангажименти е да повиши пенсионната възраст на 67 години от 2026 г. Целта на реформите е да намалят огромния държавен дълг на Италия в размер 1900 милиарда евро (120% от нейния БВП), който тревожи пазарите.