Климатичните промени могат да повлияят и върху психичното здраве, предизвиквайки стрес при възрастните и тревожност при децата, сочат резултатите от австралийско изследване, цитирани от Франс прес.
В миналото екстремни климатични промени са били свързани със сериозен риск за здравеопазването, включително за психичното здраве и благоденствието на общностите, заявяват авторите на изследването от Института по климата в Австралия. Имайки предвид сушата и наводненията през последните няколко години в някои райони на страната, изследователите стигат до извода, че климатичните промени могат да имат траен ефект върху психичното здраве на хората.
До 20 на сто от представителите на дадена общност, засегната от климатичните промени, ще страдат от стрес, емоционално нараняване и ще се чувстват отчаяни. Злоупотреба с алкохола може да е естествено следствие от екстремни климатични промени, а някои изследвания дори откриват връзка между горещото време, сушата и нарасналия брой на самоубийствата, отбелязват изследователите.
Децата са особено уязвими към безпокойство и тревожност, предизвикани от неспособността на възрастните да се борят с климатичните промени.
"Много са изследванията за очакваните последствия от климатичните промени в икономически план. Малко са обаче проучванията за ефекта от тези промени върху благоденствието и човешкото здраве", поясни проф. Тони Макмайкъл от Австралийския национален университет.