Лихвите по депозитите удариха 10%. Ако внесете 1000 лв., след две години ще получите 1100, обещават родни банки. Средните лихви за пестеливите обаче са около 4 до 6,5 на сто за година. Колкото по-дълго смятате да оставите парите си в банката, толкова по-изгодни условия ще получите за това, твърдят специалистите. Заради изгодните лихви все повече хора предпочитат да поверят парите си на трезорите. Само за една година парите на българите в банките достигнаха внушителните 46,19 млрд., сочи статистиката на БНБ, информира АСН.
Увеличението на годишна база е с над 12% и вече гони 5 млрд. лв. Основната причина за ръста на влоговете е икономическата криза. В такава ситуация предпазливите залагат на сигурно и се доверяват най-вече на банките. Рамо в тази посока дават и изгодните лихви, които дават финансовите институции.
По данни на централната банка средната доходност по влог у нас е 5,33 на сто. Прогнозите на финансовото министерство са, че през тази година инфлацията ще бъде 3,8 на сто. Това означава, че спестовниците ще спечелят средно около 1,5% от парите си. Най-изгодни са дългосрочните влогове - поне 12 или 24 месеца. Там средните лихви на трезорите се въртят около 8% и рядко 10 на сто. За сравнение при 6-месечен депозит доходността е между 5 и 6,5 на сто. Ако избирате дългосрочен влог обаче, имайте предвид, че ще спечелите само ако замразите парите за този период. За да си оставите някаква гъвкавост, експертите препоръчват годишни депозити, по възможност такива, в които може да се довнася или да се изнася някаква сума.
Българският лев продължава да е най-изгодната валута за спестявания, отчита още БНБ. Разликата между влог в наши пари и такъв в европейски е около 0,5 процентни пункта. Депозит в евро се олихвява с 4,79%, а в български купюри - с 5,33 на сто.
Заради голямото търсене в последните месеци лихвите по депозити тръгнаха надолу. Само за година парите за черни дни вече носят с около 0,90 процентни пункта по-малко. През юли 2010-а срочен депозит в левове е носел средно по 6,03 процента лихва. 12 месеца по-късно тя е 5,33 на сто. Очакванията на БНБ са, че през втората половина на годината лихвите по депозитите да се запазят без съществена промяна. Основанията на аналитиците на Иван Искров са предвижданата висока ликвидност на банковата система, очакваната слаба кредитна активност и запазването на високата норма на спестяване на домакинствата.