По времето на соца уникалната родопска къща беше етнографски музей на Смолян |
Да бъдат канонизирани за светци избитите по време на османското робство първенци, поискаха по примера на Батак, общественици от квартал Райково в Смолян. Искането от инициативен обществен комитет, сформиран от активни местни интелектуалци, беше поставено днес на заседание на местния парламент. Кметът Дора Янкова обяви, че това е въпрос от компетенцията на Българската православна църква и Пловдивският митрополит Николай, но общината ще окаже пълна подкрепа.
В декларацията до общинския съвет райковци настояват още, махала „Кетевска”в квартала да се преименува на „Болярска”. Населението настоява за новото название, тъй като там са живеели най-известните родопчани в епохата на Възраждането. С новия статут и запазените стари родопски къщи, тази част от квартал Райково ще се превърне в туристическа атракция и обект за инвестиции в културното наследство. За тази цел хората поставиха и искане към община Смолян, националният архитектурен паметник Пангаловата къща, да стане държавна собственост и да се превърне в етнографски музей.
Уникалната постройка е типичен пример за родопската възрожденска архитектура и е строена през 1856-1860 г. от майстор Уста Харит Кисьов за местния райковски първенец Вълчо Пангалов. Обектът е реституиран през 1998г.
Кметът на община Смолян Дора Янкова обяви, че ще подкрепи исканията, но трябва да се преговаря със собствениците на старинната сграда и да се осигурят средства за разработване на проекти.
Щиляна Чакърова