Луната може да не е толкова стара, колкото мислехме. Американски учени установиха, че тя е само на 4,4 милиарда години, предаде Асошиейтед прес. Други астрономи възразяват срещу заключенията от новото изследване. Те са убедени, че Луната е на 4,6 милиарда години. И в двата случая новият анализ на парче лунна скала, донесено от мисията "Аполо 16", показва, че нашият естествен спътник не иска да разкрие истинската си възраст и произход, макар и учените да си мислеха, че са ги разбрали още преди 20 години.
"Не е толкова стара, колкото си мислехме" - каза ръководителят на изследването Ларс Борг от националната лаборатория "Лорънс Ливърмор". За изследването са използвани нови методи и радиоактивни изотопи на желязото и други елементи. С тях парчето скала е датирано на 4,4 милиарда години. Ключовият момент е, че това е специален вид скала, която би трябвало да е изплувала до кората на Луната малко след като се е охладил предполагаемият океан от разтопена скала. Това би трябвало да се е случило малко след като Луната се е образувала при сблъсък между Земята и планета. Предполага се, че това се е случило, а от отчупилите се парчета се е оформил естественият ни спътник.
Това означава, че съществуват две възможности, каза Борг. Или Луната е с 200 милиона години по-млада, или теорията за океана от разтопена скала на нея е грешна. Борг признава, че някои лунни скали са датирани на почти 4,6 милиарда години. Тези заключения обаче може да са грешни, защото в миналото са използвани по-несъвършени техники за определяне на възрастта.
Учени, които не са участвали в изследването, казаха, че методът за датиране е интересен, но екипът може да е направил грешни изводи за възрастта на Луната или произхода й. Възможно е пробата да е от по-малък океан разтопена скала или да е от скала, образувана при удар на космически отломки, каквито често е имало преди няколко милиарда години.