Парламентът вече е излишен в този му вид, коментира "Сега". Въпросът за съкращаване на публичните разходи, свързани с парламента, периодично добива актуалност, като най-смелата идея в това отношение е намаляването на броя на депутатите. Редуцирането на бройката би могло да стигне дори до 50% и те да останат 120. Но дали не е дошло времето за по-смели решения в тази посока? Като например това парламентът да не е постоянно действащ орган, както е сега, а да се събира на определени сесии и да гласува законите, които са постъпили. Настоящото управляващо малцинство е простодушно и агресивно и успя да се набута в няколко ефектни лобистки скандала, които бяха замазани по характерния герберски стил - отрича се до последно, че има проблем, а когато виновният за случилото се бъде наказан, се аплодира реакцията като навременна и единствено възможна. Тези истории се откроиха и защото работата на парламента не е толкова интензивна и подобни случаи веднага правят впечатление.
"Парите за изборните комисии са малко, има опасност от "доплащане", алармира в интервю за "24 часа" Михаил Миков, депутат от БСП. Той изразява притеснение, че в ГЕРБ е концентриран огромен финансов ресурс. Неслучайно изборите не са достатъчно осигурени финансово, за да може чрез други средства да се въздейства на процеса. Парите от бюджета, заделени за изборите не стигат за нормално заплащане на членовете на комисиите. Изборите ще са изключително тежки, каквито не са се случвали от много години, а заради ниското възнаграждение доста от хората, които знаят как се прави, отказват да участват. Това крие рискове пред изборния процес. Миков предполага, че ГЕРБ ще намери средства и ще мотивира финансово "своите" хора за участие.
"Започна война на социологически проучвания", цитира "Дума" изявление на Ивайло Калфин, кандидат за президент на БСП. Той е категоричен, че седемте процента, които му дадоха някои социолози, не са стартовата му позиция в надпреварата за президент. От думите му стана ясно, че проучване, получено в щаба, му дава равни резултати с неизвестния кандидат на ГЕРБ. В същото време се очаква висока мобилизация на БСП. Калфин обясни, че нито една агенция не посочва, че кандидатът на ГЕРБ печели изборите, а само, че е с най-голям резултат и отива на балотаж. Кандидат-президентът на БСП изрази увереност, че ще отиде на балотаж на предстоящия вот. Той вижда основния си конкурент в кандидата на ГЕРБ и заяви, че независимата Меглена Кунева не му е съперник. Двамата имали някои общи виждания, но повече били различията.
"Капон-Дал биха били добра кандидатпрезидентска двойка", отбелязва в интервю за "Новинар" Корман Исмаилов, независим депутат в 41-вото народно събрание. През април той бе изключен заради подкрепата към бившия втори в ДПС Касим Дал. Преди дни заедно с лидера на ЕНП Мария Капон обявиха, че ще се явят заедно на предстоящите местни избори и ще издигнат свой кандидат за президент, а също и че политическият им проект ще е дългосрочен. Съюзът с Капон той обяснява така: "ЕНП е дясно-център партия, която е имала адекватно опозиционно поведение през годините. И като ценностна, идейна платформа е много близко до нашите убеждения и тези на голяма част от нашите поддръжници. Защото естественото място на гласоподавателите, когато възникваше ДПС като нелегално движение в зората на демокрацията, беше вдясно, дясно-център. Това беше антикомунистическо движение. Но впоследствие така се получи, че лидерът на ДПС и ръководството го превърнаха в сателит на БСП. За нас също е важно да привлечем и да работим с широк кръг център и център дясно мислещи хора", обяснява Исмаилов.
ГЕРБ продължава са се придържа към формулата да издига за кандидат-кметове настоящи градоначалници, които преди това са били избирани от други партии, съобщава "Сега". Това се разбра при представянето на поредната порция от 51 нови номинации, с които общата бройка на претендентите на управляващите вече е 199. "Нека кандидатът за кмет на София да го приемем като черешката на тортата", обяви при представянето шефът на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той допълни, че претендентът за най-големия български град ще бъде обявен последен, но даде недвусмислено да се разбере, че настоящият градоначалник Йорданка Фандъкова е без алтернатива.
ДПС ще изпрати остро писмо да департамента за изборите към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа срещу решения на ЦИК и ще поиска наблюдатели за вота, информира "Труд". Това съобщи заместник-председателят на ДПС Лютви Местан, след като движението се регистрира за участие в президентския вот. ДПС различи в ЦИК нова коалиция, която нарече ГАБ - ГЕРБ, "Атака", БСП. "Макар за президентския вот да ви се струваме леко резерва, може да се окажем от онези резерви, които отбелязват златния гол", каза Местан.
"България прилича на политически театър" - мнението е на Джеймс Пардю, бивш посланик на САЩ у нас. В интервю за "Труд" той посочва: "Днес мога да ви кажа - все още нито една голяма фигура от престъпния свят и нито един корумпиран държавник не е осъден и наказан. Това е много тъжна равносметка. Организираната престъпност и корупцията продължават да душат България, пречат на развитието й. На мен България ми прилича на голям политически театър. Лидерите ви вдигат много шум, правят се на бабаити по някакъв проблем, но реално не правят нищо", казва Пардю.
В интервю за "Класа" Божидар Данов, изпълнителен председател на БСК, коментира има ли признаци, че се задава краят на кризата. По думите му първоначално имаше подобни индикации, защото брутният вътрешен продукт нарасна с 3,5% през първите тримесечия, но през последните месеци има тревожни данни, защото нарастването на БВП е между 0 и 1%. Това е първият признак за определено стагниране в развитието на икономиката. При това тези ниски проценти са при една твърде ниска и сринала се база през миналата година. Затова трябва да сме много предпазливи при правенето на каквито и да било прогнози. Още повече че много големи държави в Европа са на прага на дългова криза. А те са основните търговски партньори на България. Рискът е твърде голям, защото проблемите вече отидоха на ниво правителства и държави.
Премиерът Бойко Борисов наскоро обяви, че след магистралите втори приоритет на правителството стават пречиствателните станции. В интервю за "Монитор" Ивелина Василева, заместник-министър на околната среда и водите, обяснява какво на практика означава това. "Имаме финансиране по оперативна програма "Околна среда", което ще позволи да изградим във всички големи градове пречиствателни станции. Проектите, които се изпълняват в момента, са на стойност около 900 млн. лв. По новата процедура са одобрени други 340 млн. С други думи, договорени са проекти за 1,200 млн. лв. само за сектора "Води". Освен това има предложения за други 18 града, които все още се оценяват, за още 625 млн. лв. Имаме и 23 проекта за 729 млн. лв., предназначени за инфраструктура. До момента са кандидатствали повечето от големите градове и ако проектите им са достатъчно добри, те ще могат да решат проблемите си с пречистването на отпадните води с европейски средства."
Храните у нас са поскъпнали с 22% само за година, а при захарта и млечните продукти повишението е драстично, обяви Държавната комисия по стоковите борси и тържищата вчера. "Изненадани сме от поскъпването на захарта и млечните храни. Цената на захарта се вдигна със 75%, а поскъпването при сиренето и кашкавала е близо с 40%", заяви шефът на комисията Едуард Стойчев пред "Сега". За първи път комисията не прави анализа си като сравнява цените на 190 продукта, а се е фокусирала само върху 15 стоки, сред които са брашното, захарта, олиото, месните и млечните продукти. Сравнявани са цените от юли м.г. с юли т.г. Успоредно с нашите данни Световната банка разпространи доклад, който показва, че храните в света са поскъпнали с 33% за година.
Изборът пред пощите е прост - приватизация или фалит, е анализът в "Сега". "Български пощи" имат твърде тромава структура и раздут персонал, трайно губят пазар и трупат загуби. И това не е чудно, след като у нас има повече пощенски клонове, отколкото в Сърбия, Македония и Гърция, взети заедно. Финансовото състояние на дружеството е такова (3,2 млн. загуба за първите 6 месеца на 2011 г.), че към края на тази година няма да може да обслужва задълженията си и да плаща заплати. Наближава и падежът на облигационния заем, чрез който "Български пощи" получиха глътка въздух преди време. Държавните пощи всъщност са единственото дружество в бранша, което е на загуба.
До февруари 2012 г. е крайният срок да не допуснем нито една кутия контрабандни цигари. Това заяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от "Труд". Във Варна митничари заловиха над 936 мастербокса нелегални цигари на пристанище Запад. Стойността им
се оценява на 1,5-2 млн. лева. Ударът е част от международна операция, която продължава. Тя е била подготвяна от февруари в сътрудничество между нашата митница и партньори от ЕС.
"Вицепремиерите на Борисов се скараха за Бюджет 2012", пише на първа страница "Сега". Основният конфликт при изготвянето на Бюджет 2012 ще бъде около парите за сектор "Сигурност и отбрана". Вицепремиерът Симеон Дянков даде ясен знак, че ще се противопостави на колегата си Цветан Цветанов и ще настоява за орязване на разходите за сигурност и отбрана за сметка на финансирането за образование, наука и култура. "Не Симеон Дянков е човекът, който ще каже как се разпределя бюджетът на страната!", реагира Цветанов.