Древният град Кицуватна, който е бил център на държава, съществувала паралелно с хетската цивилизация и тясно свързана с хетите, извадиха на бял свят археолозите, пишат чужди медии.
Вече пети археологически сезон археолози от университета Чукурова в Турция провеждат разкопки в местността Татарлъ хьоюк в околия Джейхан, провинция Адана.
По думите на ръководителят на екипа доц. Сердар Гиргинер разкопките целят да разкрият тайните на цивилизацията на Кецуватна и хетската цивилизация. Древният хетски град е бил разположен на 50 км източно от Адана. Досега са открити 316 предмета, които са предадени на Археологическия музей в Адана.
Според учения разкриваните пластове дават много нови данни за второто хилядолетие преди Христа и дори се превръщат в изследователски обект, който ще помогне за решаването на много хронологически въпроси.
Градът е съществувал като самостоятелна държава във времето, съвпадащо с хетската държава и в последния си период попада под хетско господство.
Целият този район е населяван от хуритите, които създават множество държавни обединения в Месопотамия и днешна северна Сирия.
Градът се среща и в писмените източници.
Доц. Гиргинер посочва, че досегашните разкопки са били много ползотворни и са открити предмети и култови места от средната бронзова епоха.
Сред откритията са скулптури на божества, апликации с изображения на божества, съдове, както и бюст на Зевс от печена глина. Известно е, че градът е бил голям тъкачен център и са открити много находки от тъкачни машини. Те доказват, че той е бил водещ тъкачен център най-малко 2500 години.
Учените изказват предположението, че Кицувата вероятно е идентичен с големия култов център на хетите Лавазантия.