Официалният български партньор на Wikileaks Биволъ представи част от портрета на бившия вътрешен министър Румен Петков по секретните дипломатически грами.
Ето какво гласят предоставените от сайта на Джулиан Асандж документи:
...На 10 февруари 2006 г. посланик Байърли докладва в Държавния департамент за предстоящата визита на Румен Петков в САЩ. В грамата, с гриф СЕКРЕТНО Петков е представен като сложен образ: един от най-популярните министри в правителството според сондажите, поддръжник на американската политика в Ирак и на американските бази в България, но и като "представител на всичко неправилно в БСП: нереформирана, непокаяла се и със съмнения за корумпираност".
И при Петков няма прогрес в преследването на организираната престъпност, пише Байърли. Петте най-големи организирани престъпни групи в страната: ТИМ, ВИС, СИК, Нове Холдинг и Мултигруп продължават да действат безнаказано. Братята Маринови са единствените задържани. Няма напредък и в разкриването на убийството на Емил Кюлев, което разтърси държавата.
"Нове Холдинг на Васил Божков - Черепа и ТИМ, предвождан от Тихомир Митев и Иво Георгиев са двете групи, които изобщо не са безпокоени във връзка с неотдавнашните убийства и арести, поради което много хора мислят, че те имат поне негласна подкрепа от високи места в правителството." - твърди посланикът.
Прагматичният Петков поддържа добри връзки в целия политически спектър: от Бойко Борисов в дясно, до твърдата левица в БСП и представители на ДС, минавайки през ДПС. Като мениджър на предизборните кампании на БСП и финансов отговорник неизбежно е свързван с обвинения за корупция и връзки с организираната престъпност, но "скромният му начин на живот по-скоро сочи, че го е правил за партията, а не за персонално обогатяване" - смята Байърли.
"Като кмет на Плевен Петков е преследван от скандали, някои сериозни, а други, като нощния арест за уриниране в обществен фонтан, илюстрират невъзпитания му стил." Макар, че разбира нуждата от установяване на правова държава преди присъединяването към ЕС, връзките му със спорни фигури правят труден походът срещу интересите на организираната престъпност. Петков е свързван отдавна и с руснаци, които са или директно, или индиректно свързани с руското разузнаване - така щрихира портрета на Петков посланик Байърли.
Стилът на Петков е на "здраво работещ - здраво пиещ" човек, за разлика от държавническата поза на Първанов и реформисткия ентусиазъм на Станишев. Пред Байърли министърът признал, че ведомството му е пробито от кадри "работещи за другата страна" и се заканил да "прочисти къщата", което естествено е насърчено от американците.
Както вече стана известно от по-рано публикувани грами, подобни закани за "прочистване на къщичката" е отправил в началото на мандата си и главния прокурор Борис Велчев. Румен Петков е подкрепил "стратегията" на Велчев да търси "контракт със съда", за да получи осъдителни присъди на престъпни босове при липса на достатъчно доказателства.
По-конкретно този подход е трябвало да бъде приложен по делото на братя Маринови (Маргените), арестувани за подготовката на убийството на Иван Тодоров - Доктора и ген. Любен Гоцев. Историята обаче показа, че "договорка със съда" или не е имало, или не е дала нужния резултат, защото Маргените бяха оправдани.
Румен Петков приключи кариерата си на министър, но не и на партиен лидер, през пролетта на 2008 г. след огромен политически скандал, в който лъсна симбиозата на силовите структури в държавата и организираната престъпност.