Новите стандарти в производството на трите типа масов хляб на пазара – бял, Добруджа и типов, ще се състоят в специални изисквания към основните суровини. В тях няма да има консерванти и набухватели, ще има определено количествено съотношение на съставките, времево ограничение в процеса на изпичане на хляба, както и спазване на лабораторни показатели за качество.
Това заяви в интервю за радио „Фокус” Тенчо Тенев, зам.-изпълнителен директор на Агенцията по безопасност на храните. Специално формирана работна група от експерти ще определя основните параметри на новата стандартизация на хляба.
Основните участници в специалната работната група от експерти ще са браншовите организации, зърнопроизводители, производителите на брашно, хлебопроизводители, ще има експерти от института в Пловдив, специалисти от националния център по опазване на общественото здраве; експерти от Агенцията по безопасност на храните. Всички те ще трябва да се обединят около всички тези норми, които ще бъдат записани в стандарта, предаде Фокус.
Зам.-изпълнителният директор на Агенцията по безопасност на храните Тенчо Тенев обясни, че дори след създаването на единен стандарт за хляба, всеки хлебопроизводител ще може да прецени дали да произвежда по стандарт или по собствена рецепта за хляб, както е и до момента.
Запитан за основните нарушения в производството на диетични типове хляб, Тенчо Тенев съобщи, че нарушенията са в две насоки: употреба на прекомерно количество сол, която надхвърля нормата записана в техническите документи за производство и на второ място, употребата на малцово брашно, което придава тъмния цвят на хляба и не е упоменато на етикета на стоката.