В случая с подслушването на шефа на Агенция "Митници“ "се проявяват пороците на цялостния механизъм по използването на СРС“, а отговорността за посочените слабости е на преките ръководители на сектора за сигурност Това са изводите, записани от депутатите от подкомисията за контрол над СРС в официален документ по повод скандала с подслушването на Ваньо Танов и други хора от властта. Документът бе гласуван късно вчера и под него се подписаха всички членове на комисията – Явор Нотев ("Атака"), Михаил Миков (БСП), Христо Бисеров (ДПС), Веселин Методиев (Синята коалиция), дори и Димитър Лазаров от ГЕРБ, макар и с "особено мнение“.
Имена на виновните не са споменати, но по принцип отговорни за подслушването са вътрешният министър Цветан Цветанов и шефът на ДАНС Цветелин Йовчев.
Има порочна практика при прилагането на СРС, констатират народните представители.
"По разпореждане на наблюдаващия прокурор прилагането на СРС за непосредствен достъп до информацията, чрез така наречения акаунт, е възложено на конкретни лица от МВР и ДАНС. Липсва регламент, който подробно да урежда този метод. Решенията, намерени при прилагането му, водят до намаляване на гаранциите за законосъобразно ползване, съхраняване и унищожаване на събраната със СРС информация“, пише в документа.
Според депутатите искането за прилагане на СРС спрямо Танов е било мотивирано с документ, оценен от неговия съставител с най-ниска степен на достовореност, а предвидените в закона гаранции за основателността на искането са неефективни и леснопреодолими, "посредством шаблонно и безсъдържателно мотивиране на искането и прилагането на СРС“.
В документа се казва още, че информацията, придобита със СРС, не се използва единствено и само в рамките на досъдебното производство, както е по закон.
Депутатите са констатирали още, че "достъпът до информацията не е в рамките единствено на специализираните екипи, а се докладва и на вишестоящите ръководители на ДАНС и МВР“, като изводът е, че защитата на информацията е недостатъчна. Установено е още, че липсва разграничаване на правилата и процедурите за използване на СРС по отношение на престъпна дейност от една страна и опазване на националната сигурност от друга. "Липсата на това разграничаване създава предпоставки за използване на информацията, придобита за политически цели“.
В заключение депутатите препоръчват СРС-тата да минат под шапката на Министерството на правосъдието, а не на МВР, както е сега, и използването им да бъде обвързано с финансови параметри