Лагуните на Порто Лагос и езерото |
Над 1 млн. EU европейски средства за екотуризъм в Родопите.
Развитие на туристическата инфраструктура, свързване в комуникационна мрежа на туристическите инфоцентрове и указателни табели на български и гръцки са основните цели на един от най-големите проекти за община Смолян с евросубсидии.
Кметовете на общините Авдира и Смолян Василис Тсолакидис и Дора Янкова подписаха договора за реализирането на съвместен българо-гръцки туристически проект финансиран по европейска програма „Териториално сътрудничество България-Гърция 2070г.-2013г. Продължителността на проекта и изпълнението му е 24 месеца.
От специални мостови съоръжения с обща дължина 450метра, които ще се изградят над гръцкото езеро Вистонида, туристите ще могат да наблюдават уникалните розови фламинго в естествена среда.
Да наблюдаваш как над 5000 птици с цвета изгрева се разхождат и танцуват е истинско преживяване, споделят запалени туристи орнитолози. Те са късметлии, защото са успели да се любуват на красивите птици в естествената им среда, езерото Вистонида.
Когато обаче околните реки прелеят, естественият воден резерват с над 320 вида редки и защитени птици и растения, е недостъпен.
Скоро обаче всички гости на Северна Гърция, които искат да разгледат най-голямото езеро в Тракия- Вистонида, ще имат тази възможност благодарение на българо-гръцки проект на общините Смолян и Авдира, на чиято територия е езерото Вистонида.
То е най-голямото на територията на Тракия и е разположено на площ от 42 000 хектара. Заедно с делтата на река Места, лагуните на Порто Лагос езерото Вистонида днес е част от национален парк "Източна Македония и Тракия", който обединява около 1100 кв.км територия от Кавала до община Родопи. В територията на парка влизат още 2 големи и 18 малки сладководни езера, 22 лагуни с обширни солени блата и тръстикови легла, както и 50 км. с пясъчни дюни по крайбрежието. По изцяло изработен и защитен от община Смолян проект, над езерото ще бъдат изградени мостове и други съоръжения, по които туристите ще могат да се разхождат до самата вътрешност на езерото и да наблюдават флората и фауната.
От българска страна, чрез проекта насочен към икономическо развитие чрез териториално сътрудничество и финансиран от ЕС с 1,159 млн.евро ще се изгради туристическата инфраструктура край резервата „Сосковчето”. Той също е в защитена по „Натура 2000” зона и заедно с природния феномен „Каньона на водопадите” е един от най-атрактивните природни обекти на територията на община Смолян. Освен изграждане на Туристически информационен център ще бъдат изцяло подновени и възстановени съоръженията край „Каньона на водопадите”, които са в лошо състояние и от дълго време не са ремонтирани.
Чудомира Щерева