Папата искал мюсюлманска Турция да остане извън Европейския съюз. Дипломати на Ватикана лобирали освен това срещу венецуелския президент Уго Чавес и настоявали формулировката за "християнските корени" на Европа да влезе в европейската конституция, пише в днешния си брой британският вестник "Гардиън", който продължава да публикува информация за изтеклите по "Уикилийкс" документи на американски дипломати.
Сегашният ръководител на Римокатолическата църква носи отговорност за засилващата се враждебност на Ватикана към идеята за влизане на Турция в ЕС, се твърди в секретни доскоро телеграми, пратени от американското посолство в Светия престол.
През 2004 г. кардинал Рацингер е казал, че не бива да се позволи една мюсюлманска държава да се присъедини към ЕС, макар че по онова време Ватикана официално е бил неутрален по въпроса. Американски дипломат е отбелязал, че Рацингер "ясно разбира, че ако се позволи в ЕС да влезе мюсюлманска държава, това още повече ще отслаби тезата му за християнските корени на Европа".
И.д. външният министър на Ватикана Пиетро Паролин е заявил пред американски дипломати, че коментарите на Рацингер са по-скоро негово собствено мнение, а не на Ватикана.
От предоставените от "Уикилийкс" грами става също така ясно, че Витикана е помогнал за освобождаването на 15 британски военни моряци, задържани през март 1997 г. от Иран в негови териториални води.
В други изтекли дипломатически съобщения се казва, че обръжението на папата било "технофобско", хората около Бенедикт Шестнайсети не познавали като цяло възможностите на новите телекомуникации.