Депутатите приеха на второ четене Бюджет 2011 след пленарно заседание, което продължи до полунощ. Параметрите на бюджета изнася в обзорен материал агенция Фокус.
Бюджетът на второ четене беше първа точка от дневния ред и до 14 часа на 2 декември се предаваше пряко по БНТ и БНР. След това обаче народните представители продължиха да си обсъждат и гласуват точките от бюджета, без национален ефир. Финансовият министър Симеон Дянков присъства на част от дебатите, но не взе думата. Опозицията разкритикува бюджета в частта му за приходи и разходи. Опозицията разкритикува остро параметрите в бюджета. Едно от обвиненията в него беше, че се съобразява с изборите през 2011 година за местна власт и президент. Други бяха за сивия сектор, за малкото пари за образование, за "национализацията" на резерва на НЗОК.
В макрорамката на Бюджет 2011 г. е предвиден икономически растеж от 3,6 % на годишна база. Дефицитът в републиканския бюджет за 2011 г. e от 2,16 млрд. лв. Приходите в бюджета са 16,076 млрд. лева, а разходите – 18,23 млрд. лева. Републиканският бюджет е част от общата консолидирана програма за 2011 г., в която се включват и средствата за държавното обществено осигуряване, Националната здравноосигурителна каса и други. По консолидираната програма се очаква дефицит от 1,9 млрд. лева. В макрорамката за догодина е предвиден икономически растеж от 3,6 % на годишна база. Брутният вътрешен продукт трябва да е над 77 млрд. лева.
За МВР за 2011 г. са предвидени 99 млн. лв. приходи и 1,006 млрд. разходи. Министерството на отбраната разполага с 990 млн. лв. за разходи и трябва да направи 62 млн. лв. приходи. За Министерството на труда и социалната политика предвидените разходи са 952 млн. лв.
Министерството на здравеопазването ще направи 712 млн. лв. разходи и 40 млн. лв. приходи.
Бюджетът за култура е в размер на 94 млн. лева. Държавната субсидия се ограничава до 7 игрални и до 14 документални филма и финансирането ще става само по възможност. Досега това е бил минималният брой филми, спонсорирани от държавата. Предвижда се средствата да се отпускат, „ако има такава възможност”, а досега беше записано те да се отпускат задължително.
От 12 до 15 часа пред парламента имаше протест на тютюнопроизводители, които настояват за повече пари в бюджета за преструктурирането на отрасъла и за други дейности. Те получиха подкрепа от депутати от ДПС и Коалиция за България, а земеделският министър ги увери, че ще имат повече пари, ако догодина има преизпълнение на бюджета. Според тютюнопроизводителите, така имало частичен напредък по техните искания, 73-те милиона евро обаче, които искаха да влязат в бюджета, не бяха гласувани.