Учените от Европейския център за ядрени изследвания ЦЕРН получиха нови данни за материята, съществувала само секунди след Големия взрив, изучавайки сблъсъка на железните йони в Големия адронен колайдер край Женева, съобщи ИТАР-ТАСС.
Основна цел на сегашните експерименти е да бъде получена кварк-глуонна плазма, която е много по-гореща от Слънцето. Изучаването й може да позволи да се проникне по-дълбоко в тайните на материята, да се разбере как е възникнала Вселената. Тогава обикновената материя, от която е изградена видимата Вселена, не може да е съществувала. Условията са били прекалено бурни, за да са били свързвани кварките и глуоните в протони и неутрони, които изграждат елементите. Вместо това тези елементарни частици са се движели свободно в един вид плазма. Експериментите доказват, че може да бъде получена и да бъде изучена кварк-глуонната плазма.
"Удивително е колко бързо експериментите получиха тези резултати, които се отнасят към много сложен раздел от физиката" - каза директорът по изследванията в ЦЕРН Серджо Бертолучи.
В началото на месеца бяха преустановени сблъсъците с протони, циркулиращи в двете посоки на 27-километровия тунел на колайдера. Започнаха експериментите с железни йони, които ще продължат до 6 декември. След това Големият адронен колайдер ще бъде спрян за два месеца за техническо поддържане. От февруари 2011 г. ще бъдат възобновени сблъсъците на протони с висока енергия - 7 тераелектронволта или 3,5 тераелектронволта на сноп.