Новият изборен кодекс увеличава двойно парите, които партиите могат да харчат за избори. Прагът вече е по 4 милиона лева на партия. Именно финансирането на политическите формации породи най-много дебати на дискусия за Изборния кодекс, който предстои да бъде гласуван на второ четене, съобщи bTV.
„За нас е неприемливо вдигането на прага. Защото това е просто признание, че ние и сега сме правили такива разходи, но не можем да си ги оправдаем”, коментира Димчо Михалевски от Коалиция за България.
Сумата на даренията на ръка, които могат да бъдат давани на партиите, също породиха конфликт. Според сегашния текст те са до пет хиляди лева. В щатите тази сума е 100 долара, а във Великобритания – 50 лири. От неправителствените организации настояха сумата да бъде от една или две минимални заплати.
Най-оспорваните текстове са тези, които отменят прекия избор на районни кметове и на кметове в населени места под 500 души. Така на практика без право на избор ще останат повече от милион и 700 хиляди души и хиляда 555 населени места.
„За районните кметове, за малките села, за общинските съветници, това е грубо погазване на правата на избирателите, коментира Михаил Михайлов от Синята коалиция.
„Това не е вярно, защото те ще изберат кмета на столична община. Кметовете на райони няма да са кметове на административни звена, които нямат правомощия на община, каза Юлияна Колева от ГЕРБ.
Гостите на дискусията подкрепиха идеята да се забрани на медиите на държавна издръжка да продават време за политическа реклама, защото политическите партии също се финансират от държавата.