Годишният процент на разходите (ГПР) по новоотпуснатите жилищни заеми в България е 9,24% в левове през септември. ГПР е най-точният показател за цената на кредита - включва не само лихвата, но и таксите и комисионите. По-скъпо за същия продукт плащат само унгарците, латвийците и румънците. Лихвата плюс таксите в Унгария излизат 9,73% годишно (във форинти), в Латвия - 10,46% (в латове), а в Румъния - 11,19% (в леи).
Българите и румънците вземат най-скъпите кредити в страните от ЕС, които още не са приели единната европейска валута, писа и румънският вестник "Евениментул зилей", цитиран от БТА.Дори и в офертите с промоционални лихви, валидни за ограничен период от време, потребителските и ипотечните кредити в България и Румъния са с много по-високи разходи от почти всички останали членки на съюза. Най-евтините кредити в евро за жилища, със средна ефективна годишна лихва от 2,2 процента, са били отпускани в Дания.
От страните в еврозоната най-евтините кредити са се предлагали във Финландия - с ефективни разходи под шест процента за потребителските кредити и под 2,3 на сто за ипотечните. Австрийците са теглили по-скъпи кредити от тези във Финландия, Испания и Италия. По-скъпи кредити от тези на австрийците са теглили гърците, където средната ефективна лихва е била близо четири процента.
Една от страните, в които кредитите са много по-ниски от тези в Румъния, е Полша, където при ипотечните заеми лихвите са 4,5 на сто, а при потребителските - 4,7 процента, отбелязва румънското издание.
Централните банки в държави с валутен борд, като България например, не могат да финансират директно търговските банки, коментират експерти пред в. "Сега". Точно обратното е положението в еврозоната, където местните трезори могат да разчитат на евтино финансиране от ЕЦБ, което им позволява да поддържат по-ниски лихви по заемите. Освен това нивата на лихвите по кредитите са свързани и с депозитите. Лихвите по депозитите в ЕС са в границите 1-2%, докато в България средният процент за домакинските влогове в левове до една година е 5,65% годишно към септември 2010 г.