Днес с думата fast food много хора са готови да заклеймят всички вредни продукти. Но бързата храна означава дословно “храна, която вечно бързащият човек може да вземе и да изяде дори в движение”. Затова и не може да се твърди, че тя е винаги 100% вредна.
И все пак, ако искате да изглеждате добре и да сте здрави, откажете се от тази храна. Според статистиката 61% от американската нация, която е несъмнен привърженик №1 на това хранене, страда не просто от наднормено тегло, а от затлъстяване.
Не трябва да се обобщава, че всички продукти в ресторантите за бързо хранене са вредни, например пресните салати, супите или месото на грил (на грил, а не пърженото). Ако попаднете на такова място, все пак не си поръчвайте големи порции, откажете се от пържените продукти и различните хамбургери, а вместо газирана напитка си вземете вода.
Някои хора твърдят, че “пърженото пиле по кънтъкски” е било преименувано на KFС, поради факта, че този продукт не се състои от пиле, а от генетично модифицирани животни. Това не е вярно. Смяната на марката е просто маркетингов трик, за да се премахне от името зле приеманата от клиентите дума “пържено”.
Други хора твърдят, че в десерта Макфлъри от менюто на Макдоналдс няма мляко. Това също е измислица. Друг е въпросът останало ли е в това мляко нещо полезно. Десертът се приготвя от ароматизиран сироп и мляко, които се съхраняват в хладилник, и отговарят на всички санитарни и хигиенни норми, съществуващи към момента.
Отново в САЩ са направили статистика, според която в някои бургери се съдържат почти 1500 калории, които например жена с тегло около 60 кг трябва да върви пеша около 4 часа, за да ги изгорят. В един Бигмак пък се съдържат около 700 калории, в “обикновен” сандвич от повечето вериги за бързо хранене – около 300-350.