Няма начин всички пари да ги концентрираме в НЗОК, но остава монополът на здравната каса за следващата година. Това каза пред Дарик радио министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов. Според него парите за здравеопазването в извънболничната помощ трябва да бъдат контролирани донякъде от пациента. В болничната помощ подредбата на финансирането трябва да изглежда така, че определени средства да бъдат в определени болници, за да има по-качествено оборудване, допълни Константинов.
Министърът обяви, че свободният пазар не е хубаво нещо за здравеопазването. На въпрос трябва ли НЗОК да се конкурира с частните здравни фондове, Константинов отговори: "Не, не смятам, че в една бедна държава на сегашния хал това би бил добър вариант". Според Константинов, за момента е правилно всички да си дават парите на здравната каса. Причината в здравеопазването да има нужда от повече средства си остава, така че не виждам нищо лошо в това да има 8% здравна вноска. Ако нещата вървят добре, ако се намали малко напрежението, ако се подредят нещата, това ще е могъщ стимул за развитието на доброволното осигуряване, заяви здравният министър.
Конкуренцията между болниците доведе до това да имаме най-високият ръст на хоспитализации в Европа. Колкото и да ми се ще да влязат повече пари, трябва да си даваме сметка за икономическото състояние на държавата, каза още здравният министър и добави, че не е добра идея да се вдигат здравните вноски. Министърът смята, че е нереалистично за неплащане на вноска да се влиза в затвора.
Механизмът, който предлагам, е хората да могат да отиват директно при специалист, но да участват частично в цената. Това може да бъде за всички, заяви министърът на здравеопазването. Не мислете, че цяла България е като София и навсякъде се плащат 50 лева за преглед. В момента касата заплаща 14,50 лева за първичен преглед и 8 лева за вторичен. Средната цена за преглед върви между 15 и 20 лева за страната, каза Константинов. Мисля, че пациентите по-лесно биха приели да участват в доплащането, отколкото да им се намали пакетът.
Трябва да има диагностично свързани групи, вместо разходите за клинични пътеки. Това е справедливият начин за плащане на болниците, сегашните пътеки не дават сметка за тежестта на заболяването и за придружаващите го заболявания, и са крайно неприемливи за финансиране, категоричен бе здравният министър.
Ако има пари ще правим лична електронна здравна карта. Ако има желание здравната каса може да направи това с парите, които дойдат следващата година. Тоест това няма да стане и 2011 година, каза Стефан Константинов.