Това стана ясно от думите на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, който представи резултатите от проверките в детските заведения на Държавния ветеринарно-санитарен контрол, предаде "Фокус".
Общо проверените градини, ясли и млечни кухни са 1551, като инспекторите са издали 44 акта за нарушение и 216 предписания. Откритите продукти са унищожени - 330 броя яйца, 5 кг риба, около 140 кг месо.
Най-много нарушения са открити в Благоевград, като там са издадени 11 акта за нарушения. Най-често продуктите с изтекъл срок на годност са били консерви, макаронени изделия и маргарини. В София са издадени само 2 акта за нарушения, след като са извършени 147 проверки.
По думите на главния здравен инспектор Тенчо Тенев има спрени 3 обекта - детски ясли в Благоевград и детска градина в Смолянско и кухня в Разград.
Причината за спирането на първите два обекта е, че едновременно с функционирането на кухните се извършват и ремонти, което е недопустимо, а детската кухня в Разград е спряна, защото не е регистрирана по Закона за храните, обясни Тенев, цитиран от БТА.
Над 30 кг храни с изтекъл срок на годност бяха открити в детските заведения в Силистренско, стана ясно преди 2 дни. Най-много са бракуваните кайма и месни заготовки - близо 29 кг. Открити са също халва и маргарин с изтекъл срок на годност.
Днес Мирослав Найденов заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова и Тенчо Тенев посетиха 55-та целодневна детска градина „Веселина" в кв. „Слатина". Там министърът обядва заедно с децата - спаначена супа, пиле с картофи и грозде и се пошегува, че е искал да подари на детската градина торти, но заради здравословното хранене на децата заменил сладкишите с 240 кг плодове и зеленчуци. Найденов обаче не хареса спаначната супа и я определи като "малко странна", цитира го БГНЕС. По думите му децата си я изяждат цялата, защото са си надробили хляб."А на мене не ми дадоха хляб да надробя и сигурно за това не ми хареса", оплака се министърът и допълни, че повече му харесало пилето с картофи.
Министър Найденов обяви, че ще се създаде работна група, заедно с всички институции, включително и с Центъра по хигиена за осъвременяване на менюто и рецептурниците в детските градини. Сега използваният рецептурник е от 2002 година. В работната група ще бъдат включени диетолози, педагози и други специалисти. Той е разпоредил на земеделските експерти от българското представителство в ЕК да проучат опита в изготвянето на менюта и рецептурници в остналите европейски страни.