Европейската комисия задейства днес две наказателни процедури срещу България - за несъблюдаване на европейското законодателство по природната среда и за непълно прилагане на европейската директива при оспорване на резултати от обществени търгове.
В първия случай Европейската комисия обяви, че започва процедура срещу България, Белгия, Естония, Франция, Португалия, Латвия, Финландия, Полша, Малта и Словакия, тъй като не спазват европейската законодателство по околната среда в пет области - превенция на наводнения, събиране на електрически и електронни отпадъци, чистотата на водите, ограничаване на вредни шумове и поддържане на открити места за изхвърляне на боклуци.
Специално от България Европейската комисия изисква да спазва напълно Директива 2007/0/ЕС за оценка и управление на риска от наводнения. Задействана е втората фаза от една европейска наказателната процедура или Европейската комисия е изпратила "обосновано мнение" до засегнатите страни. Те имат два месеца да отговорят. Ако това не стане, или ако отговорът е незадоволителен, то срещу тях могат да започнат съдебни дела в Европейския съд в Люксембург.
Също във втора фаза е процедурата срещу България и още четири страни в Европейския съюз - Кипър, Латвия, Португалия и Словения - за непълно прилагане на директива на Европейския съюз при оспорване на резултати от обществени търгове. Тази възможност е важна, за да се гарантира, че търговете са спечелени от компанията, направила най-добрата оферта. Цел на директивата е и даде сигурност на компаниите и на отделните лица, че търговете са преминали честно и справедливо, заяви говорител на Европейската комисия. България и другите засегнати страни имат два месеца да отговорят какво е направено по изпратеното от Европейската комисия "обосновано мнение". Ако тази срок не бъде спазен или отговорът е неудовлетворителен, то комисията може да инициира дело в Съда на Европейския съюз в Люксембург.
Преди броени дни пък - на 15 юни, комисарят по икономическите и валутните въпроси в Страсбург Оли Рен обяви, че срещу България вероятно ще започне наказателна процедура заради прекалено висок бюджетен дефицит.
На пресконференция в рамките на редовната юнска сесия на Европейския парламент той даде подробности какви мерки са взети за намаляване на бюджетния дефицит в страните от еврозоната и в ЕС.
Процедурата срещу България може да бъде започната веднага след като бъде направена оценка след получаването на някои данни за държавните финанси, добави Оли Рен, без да навлиза в подробности.
На пресконференцията, която бе предавана пряко в Брюксел по спътникова връзка, той съобщи също, че Европейската комисия е препоръчала срещу още три страни от ЕС - Дания, Финландия и Кипър, да започне процедура заради висок бюджетен дефицит.
Така в ЕС само срещу три държави не се очертава такава процедура и това са Естония, Люксембург и Швеция, каза комисарят Оли Рен.