60 лв. годишна такса за телевизия и радио да плаща всяко домакинство. Това обмисля работната група, която пише новия медиен закон, съобщи председателят й доц. Георги Лозанов, предаде АСН.
Идеята за "тв данък" е от няколко години. Тя предвижда парите да бъдат заделяни в специален фонд, който да подпомага държавата при финансирането на националните телевизия и радио. Таксата ще бъде плащана от всяко домакинство без значение дали няма у дома си телевизор или има няколко.
5 лв. месечно ми се вижда разумна сума. Освен това от нея ще бъдат освободени най-уязвимите социално - домове за възрастни хора, сиропиталища, поясни още доц. Лозанов. Умува се и около различни варианти относно това, как да бъдат събирани таксите.
Един от тях е сумата за тв и радио да се плаща заедно с местните данъци и такси. По същество обаче това не е данък, коментира Лозанов и допълни, че точната схема ще бъде предложена от финансистите в работната група за новия закон.
От Федерацията на потребителите обаче бяха категорични, че плащането няма как да бъде въведено. Ако всеки български гражданин е задължен да дава парите, това нарушава конституционното му право на свободен избор за това кой канал да гледа или да не гледа, коментира председателят на федерацията Павел Кърлев. По неговите думи, БНР и БНТ и в момента се финансират изцяло от данъци.
Повечето дошли на дискусията журналисти от двете национални медии обаче подкрепиха идеята. Според тях създаването на фонда е един от начините да се закрепи финансовото положение на обществените медии.
То е особено тежко в телевизията, където по данни на ръководството дълговете към БТК са на стойност над 8 милиона лева. По думите на ексшефа на БНТ Кирил Гоцев обаче борчовете на "Сан Стефано" 29 надвишават 15 милиона лева.
По време на вчерашната дискусия журналистът от Канал 3 Сашо Диков попита генералния директор на БНТ Уляна Пръмова как се харчени парите на телевизията. В отговор тя беше категорична, че вече е поканила представители на Сметната палата за извънреден одит на "Сан Стефано" 29.
Пръмова допълни, че тя, както и целият управителен съвет на БНТ ще хвърлят оставки веднага след избора на новия шеф. Очаква се СЕМ да обяви на 17 юли кой ще управлява телевизията през следващите 3 години.
До 1 юли всички мераклии за директорския пост на "Сан Стефано" трябва да подадат документи за конкурса. Сред най-спряганите имена за наследник на Пръмова са новинарката Вяра Анкова, както и на двама от ексшефовете на медията - Кирил Гоцев и Радомир Чолаков.