Здравните власти предвиждат включването на две нови ваксини в задължителния имунизационен календар за децата – срещу варицела и срещу ротавирусни инфекции.
Ваксината срещу варицела сега е препоръчителна и родителите, които желаят да я поставят на децата си се налага да си я купуват сами. Тя се поставя при деца, навършили 12 месеца. Ваксината срещу ротавирусни инфекции се изпълнява по национална програма и е безплатна за децата от 6-седмична възраст, чиито родители желаят да ги ваксинират. Обхватът на бебетата с ротавирусната ваксина вече е около 50% и затова вече се обмисля да бъде включена в задължетелния календар, обясни главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев по време на кръгла маса за ваксинопрофилактиката в Народното събрание във вторник.
Освен допълването на задължителния имунизационен календар с тези две ваксини здравните власти предлагат и осигуряването на възможност за покрита от държавата имунизация срещу респираторния синцитиален вирус (RSV) на бременните между 26-та и 34-та гестационна седмица по желание от тяхна страна с цел предпазване на новородените до 1 година. Такава опция вече беше дадена през минагалата година за имунизация на бременните срещу коклюш.
Кунчев обясни, че от Министерството на здравеопазването ще предложат официално промените в имунизационния календар в близките седмици, за да може да се осигури финансиране за тях в бюджета за 2026 година.
Здравният министър Силви Кирилов от своя страна пое ангажимент да защити необходимостта от финансиране за новите ваксини в бюджета за догодина. За допълване на имунизационния каледар се обяви и председателят на парламентарната здравна комисия Костадин Ангелов (ГЕРБ).
Здравният министър посочи още, че е отправил запитване към националния експертен съвет по имунизации и към производители на ваксини относно имунизациите срещу варицела, менингококови инфекции и респираторният синцитиален вирус за осигуряване на нужните ваксини.
До месец трябва да започне и имунизацията по новата програма срещу човешкия папиломавирус (HPV), която вече ще обхваща и момчетата, а не само момичетата.
Какво предлагат експертите
Председателят на Националния експертен съвет по имунизации проф. Ани Кеворкян каза, че имунизациите трябва да обхванат пълния жизнен цикъл: от новороденото, през по-големите деца, подрастващите, активната възраст и най-възрастните.
„Нашият имунизационен календар е добър и балансиран. Имаме 11 заболявания, за които има задължителни имунизации и две, които са по национални програми за децата до 18-годишна възраст: срещу ротавируси и HPV. Въпросът е какво още може да се направи, както за децата, така и за останалата част от населението и някои уязвими групи като бременните жени и възрастните над 65- години“, коментира тя.
По повод постъпилото запитване от здравния министър за ваксината срещу RSV Националният експертен съвет по имунизациите е внесъл в МЗ препоръка за включване на ваксината за имунизация на бременни като една доза между 26-та и 34-та гестационна седмица. Кеворкян допълни, че може да се мисли и за имунизацията на възрастните над 65-годишна възраст с ваксината срещу RSV.
По отношение на ваксината срещу варицела Кеворкян обясни, че ваксината е налична на българския пазар от 2019 г. Ваксината е подходяща за деца от 12-месечна възраст, като в Европа 15 от 30 държави са я включили в имунизационния си календар, а е задължителна в Италия, Латвия и Унгария. Предстои да се обсъди от Националния експертен съвет включването ѝ в задължителния календар у нас. Аргументи в полза на включването ѝ като задължителна са актуалните данни за епидемиологията на заболяването: от 1928 г. до 2023 г. има възходяща тенденция за заболеваемост. След грипа и острите респираторни заболявания варицелата заема всяка година най-висок относителен дял: над 50% от острите инфекциозни заболявания. Наричана болест на първия контакт, варицелата засяга най-вече децата до 14-годишна възраст. 1% от заболелите , които са около 30 000-годишно, се хоспитализират.
Относно ваксинацията срещу менингококови инфекции, Кеворкян посочи, че експертният съвет предлага те да останат като препоръчителни. „Ваксинацията да се извършва при изявено желание от родител като за деца и младежи до 18-годишна възраст и за хора с медицински показания стойността на ваксината да се реимбурсира от НЗОК, както и да се търсят възможности за улеснен внос на ваксина срещу менингококи от група Б“, посочи тя.
Д-р Ваня Рангелова от Българското научнодружество по епидемиология на инфекциозните и неинфекциозните болести цитира проучване, публикувано в списание Лансет, според което в периода 1974 г. - 2024 г. имунизацията срещу 14 инфекциозни патогена е довела до предотвратяването на 154 млн. смъртни случая в световен мащаб. Неотдавнашен анализ на възвращаемостта от инвестициите в имунизационни програми прогнозира, че тя ще бъде 22 долара средно за всеки долар, инвестиран в имунизационни програми.