Инициативата „Три морета“ ще бъде разширена с Черна гора и Албания като асоциирани държави, а Турция и Испания ще се присъединят като стратегически партньори, съобщи полският президент Анджей Дуда.
Инициативата „Три морета“ е платформа за сътрудничество между няколко държави, разположени между Адриатическо, Балтийско и Черно море, включително България. Нейната цел е да укрепи сближаването на Европейския съюз чрез засилване на инфраструктурното, енергийното и икономическото сътрудничество между страните от Централна Европа.
„Тазгодишната (10-а) среща на върха е особено важна поради настоящата геополитическа ситуация и войната, която се води отвъд източната граница на Полша“, заяви Дуда, цитиран от БГНЕС.
Десетата годишнина на срещата на върха „Три морета“ се провежда във Варшава от 28 до 29 април с участието на делегации на високо равнище от над 20 държави.
„Кой би могъл да си помислил преди 10 години, когато започна „Три морета“, че Европа ще се сблъска с такива предизвикателства като Covid-19, енергийната криза, войната в Украйна. Всички те разкриват необходимостта от много по-добра свързаност - транспортна, енергийна, дигитална, както и от регионално сътрудничество“, посочи президентът Румен Радев във Варшава.
По думите му само икономически силен и социално стабилен Европейски съюз може да преодолее предизвикателствата и да гарантира своята сигурност.
„Военните конфликти около нашия регион изведоха постигането и гарантирането на сигурност като приоритет. Не трябва да забравяме, че фокусът върху свързаност и конкурентност са не по-малко важни за Европейския съюз от превъоръжаването на континента“, посочи президентът.
Той каза, че по време на българското председателство на инициативата в София страната ни е предложила създаването на иновационен фонд, който да ускори сътрудничеството в науката, научните изследвания, иновациите.
„Сега виждаме колко е било далновидно това наше предложение, на фона на надпреварата в изкуствения интелект и не само. Постигането на по-добро и равномерно разпределение на научните и изследователски центрове между Западни и Източна Европа е залог за по-голям инвестиционен интерес и ускоряване на икономическото и социално сближаване“, каза президентът.