Свободните цени на тока за бита се отлагат с 2 до 5 години

Освобождаването на цените на електроенергията за бита се отлага с две до пет години като точният срок ще се реши между двете четения на поправките в Закона за енергетиката, след като във вторник депутатите от парламентарната комисия по енергетика приеха два от внесените законопроекта за удължаване на държавно определяните цени на тока.

Три бяха внесените за разглеждани предложения – на БСП за отлагане с две години, на ИНТ – за пет години, и на „Възраждане“ – за десет години. Това на националистическата партия бе отхвърлено.

Сега предстои обединяване на предложенията и решаване какъв точно да е срокът на отсрочката, в която Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължава да определя тарифите на тока за домакинствата, Според сега действащите текстове от 1 януари 2026 г. трябваше всички потребители да имат договори с доставчици, които купуват електроенергията от борсата.

Сега предстои да се реши докога точно ще продължава това, но в сила остава отпадането на задължението за електроснабдителните дружества да купуват енергията от държавната „Национална електрическа компания“, която пък на свой ред бе длъжна да взема количествата за домакинствата от АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица Изток 2“ и „AES Гълъбово“ по определяни от регулатора квоти и цени. Това отпада и вече обществените доставчици „Електрохолд“, ЕВН и „Енерго-Про“ ще купуват тока от борсата, но ще го продават по определена от Министерския съвет цена за периода от 1 юли съответната година до 30 юни на следващата. Ако на борсата цената е по-скъпа, домакинствата ще плащат по фиксираната, а разликата ще се покрива от „Фонда „Сигурност на електроенергийната система“. Ако пък е по-ниска, доставчиците ще внасят разликата във фонда.

Депутатите от Комисията по енергетика в Народното събрание (НС) приеха на първо четене два Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергетиката (ЗЕ), с които се отлага либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители. В подкрепа на законопроекта с вносители депутати от Парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ гласуваха девет народни представители, а двама бяха против. Въздържали се нямаше. Проектът предвижда отлагане на либерализацията за бита с 2 години.

Вторият законопроект е с вносители депутати от ПГ на „ИТН“, предвиждащ отлагане с 5 години. В негова подкрепа гласуваха девет от членовете на Комисията, двама бяха против. Въздържали се нямаше. Членовете на Комисията отхвърлиха предлаганите промени от ПГ на „Възраждане“ за отлагане с 10 години.

От думите на енергийния министър Жечо Станков, който присъстваше на заседанието на комисията, стана ясно, че този механизъм е договорен с Европейската комисия в нелесни, но конструктивни преговори.

„Договорено е да няма срок кога да се либерализира пазарът, НС да си избере дата“, каза той пред депутатите.

Продължава обаче изчистването на детайлите за това как ще се снабдяват крайните битови потребители с електроенергия, като по думите му решение се очаква до дни. Националната електрическа компания (НЕК) няма да е във функцията на обществен доставчик, но се предвижда да осигурява енергията, отчитайки стабилността на електроенергийния пазар и на системата.

Моделът ще бъде изчистен до края на седмицата, посочи Станков, включително и с финансов механизъм, който да осигури стабилност. Очаква се и одобрението на механизма от ЕК, с която преговорите през следващите два дни са ключови, уточни той.

Става въпрос за необходимите на доставчиците средства за плащане на купената от борсата електроенергия и това, че до плащането на сметките от клиентите има два месеца – месец за фактурирането и още месец за плащането от потребителите. Преди време в интервю за Mediapool Станков посочи, че в определени моменти – особено през зимата, на доставчиците ще са необходими 700 млн. лв. месечно за покриване на разходите им за купуване на тока.

Жечо Станков каза, че от Министерството на енергетиката се надяват гласуваните промени за отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за бита да са в сила от 1 юли. Затова министърът се надява законопроектът да мине на две четения в Комисията по енергетика и в пленарна зала до средата на май.

Председателят на КЕВР също призова за ускорена процедура за обсъждане и гласуване на текстовете, ако целта е те да влязат в сила от 1 юли, защото е нужно и време за промени в подзаконовата нормативна рамка.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини