На 9 май 20205г. от 17.30ч. в зала „Гросто“ ще се състои обществено представяне на новата концепция за обновяване експозицията на Исторически музей – Димитровград, избрана след обявен конкурс от Фондация „Америка за България“, в партньорство с Община Димитровград и Исторически музей – Димитровград за създаване на съвременно художествено-пространствено оформление и представяне на постоянната експозиция на музея, която да бъде преобразена в модерна и интерактивна постоянна изложба, в съответствие с водещите световни музейни стандарти.
Международно жури оцени концепциите и избра най-добрата от тях. В състава на журито са куратора в Дома на европейската история в Брюксел Симина Бъдика, директора на музея в Нова Хута, Полша Каролина Жлобецка, гл.асистент д-р Иглика Мишкова и.д.зам.директор на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН, философът и журналист Тони Николов, директора на димитровградския Исторически музей Антоанета Станчева и заместник-кмета на община Димитровград Яшо Минков, който е и вицепрезидент на международната Асоциация АТРИУМ за европейското наследство, свързано с архитектурата и историята на 20 век.
Спечелилата концепция е изготвена от екип от уважавани професионалисти, сред които архитекти от Фондация "Ново архитектурно наследство" с ръководители арх.Анета Василева и арх.Емилия Кълева, куратор Светлана Куюмджиева, историк Александър Везенков, културолог Велислава Петрова, графичен дизайнер и художник Иво Димитров и видеограф Филип Стаменков.
Идейният проект на новата експозиция на историческия музей пресъздава комплексната и вълнуваща история на града със съвременни средства, така че да я направи интересна, разбираема и запомняща се за всички групи посетители. Концепцията отразява съвременна функция на музеите, които се организират не като пасивна витрина на миналото, а като преживяване за публиката. Тяхна основна мисия е да въвлекат посетителя в своя разказ, да задържат вниманието му, да го изненадат с неща, които не е знаел, и да го вдъхновят да научи повече.
Концепцията за новата експозиция разделя историята на града в три основни теми: новият човек, новият град и новият живот. Те обхващат периода преди създаването на Димитровград с барон Хиршовата железница, земеделието, живота около река Марица, през ключовия момент с неговото построяване, бригадирското движение, развитието на индустрията, архитектурното планиране, културата и социалния живот, важните личности, оформили града, неговите паркове и природа до спецификите на града от най-ново време.
Тематичното разделение позволява подчертаването на характерни за Димитровград явления като бригадирското движение, миньорството, индустрията да бъдат разгледани по-изчерпателно в различни аспекти.
Цялата идея за обновяване на експозицията борави със средствата на съвременните технологии и на съвременните визуални изкуства, така че да създаде по-цялостно преживяване. Оригиналните документи, фотографи и архиви в колекцията се предвижда да бъдат съчетани с видео прожекции, анимации, осветление и текстове, които да допълват и доразвиват разказа за тях.
Архитектурата на пространството ще бъде напълно преобразена, за да се създадат подходящи условия, стени, витрини, ниши, в които да се разположат важните предмети и ценности. Всеки детайл от архитектурното решение е съобразен с даденостите на Димитровград. В допълнение, експозицията ще остави възможност за жителите на Димитровград и хората, които истински се вълнуват от неговата история, да допълват и да участват в този разказ с лични истории, фотографии, предмети, така, както са го правили и досега. За тях ще има място, така че експозицията да е достатъчно динамична и изненадваща.
Всеки, който желае да се запознае с новата концепция за обновяване на експозицията ще може да направи това на предстоящото Обществено представяне с участието на авторския екип, допълват от местната администрация.