BG-ALERT ни чу, ни видя поредно бедствие

В Монтанско то се случило прекалено бързо, а във Врачанско - бавно, но и там системата не се задейства

И най-новото бедствие - наводнението в областите Монтана и Враца, по чудо не взело жертви - показа ситуацията „ни чул, ни видял“, в която „функционира“ системата BG-ALERT. Тя просто не бе задействана.

От изявление днес на представители на институциите не стана ясно кой как трябва да я включи, наясно ли са самите представители въобще.

Всичко това не е съвсем изненадващо, след като преди месец директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) Александър Джартов съобщи пред БТА, че за работа с нея са обучени „129 длъжности лица, от 85 общини и 6 областни администрации“. Макар изявлението на главния комисар да бе хвалебствено, данните показват твърде малък брой обучени институционални представители.

„Доколкото знам, всичко е станало от 3 до 5 минути. Със системата не може да се реагира за толкова кратко време. А и случилото се е локално - засегнати са едно-две землища, тя работи по-мащабно. Тепърва ще се правят анализи, изводи, за да не се повтаря“, коментира пред Нова телевизия областният управител на Монтана Калин Хайтов за наводнението в селата Лехчево и Кобиляк. Шефът на монтанската пожарна Венцислав Райков пък каза, че за задействане на системата трябва да се отправи искане от кмета до главната дирекция. Но в случая нямало как да се знае, че ще настане бедствие, тъй като не иде реч за вдигане на нива на язовир, река и т.н., които да се следят предварително - просто изведнъж се надига вълна от обилния дъжд.

Ако в монтанските села, по сведения на хората, наистина пороят се е излял изведнъж и за кратко, то не такава бе ситуацията в Хайредин. Там валя около 7 часа. Но и общинският кмет Тодор Алексиев не знае кой как е трябвало да задейства системата. „Нямам обяснение. Не съм известяван. Просто не знам кой трябва да го направи“, призна той.

Местният отговорник по мобилизационна подготовка добави, че оперативен център трябва да я задейства на база на данни на метеорологичната служба, но... не се е задействала, „макар да сме включили приложението“. Човекът каза още: „Има оперативен център във Враца към пожарната, те трябва да контролират централизирано. Ние тук имам сиренна система, но и тя не се задейства“.

Миналото лято пък се случи обратен проблем с BG-ALERT. Включена бе заради взривовете в община Елин Пелин, но пък настанаха караници защо излишно са плашени хората.


УЖАСЪТ

Около 20 къщи са потопени изцяло в Хайредин, поражения има върху над 100. Напълно разрушен е път. Десетина души са извадени от автомобили в момент на завличане от вълната, включително семейство с малки деца. В Лехчево се пострадали около 50 души. Там водолази помогнаха на две самотни жени. В Кобиляк са пострадали сградите по главната улица. Обявени е бедствено положение. Комисии от днес или утре ще обикалят домовете на потърпевшите за обезщетения.

 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини