Добавките с канела може да объркат действието на другите лекарства

Цинамалдехидът в добавките с канела може потенциално да взаимодейства с лекарства, повлиявайки на системите за обработка на лекарства в организма, което може да промени ефективността на действието на приеманите лекарства.

Въпреки че малко канела в сладкиш вероятно е безопасно, концентрираните добавки могат да представляват риск, особено за хора, приемащи разредители на кръвта, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), антидепресанти или лекарства за диабет.

Помислите два пъти, преди да добавите тази добавка с канела към рутината си. Изследователи са открили, че докато за щипка канела в кафето или овесените ядки вероятно няма проблем, концентрираните добавки с канела могат да попречат на начина, по който организмът обработва лекарствата – потенциално създавайки опасни взаимодействия.

Учени от Университета на Мисисипи наскоро са открили, че цинамалдехидът – съединението, което придава на канелата отличителния вкус и мирис – може да повлияе на системите за преработка на лекарства в организма по начини, които могат да намалят ефективността на лекарствата или да увеличат страничните ефекти.

„Въпреки че контролираното поглъщане на храни или добавки, съдържащи канела, може да има благоприятен ефект, свръхконсумацията може да предизвика … взаимодействия между канела и лекарства, които могат да доведат до вредни ефекти върху човешкото здраве, особено при индивиди с хронични здравословни състояния“, пишат изследователите в своето проучване, публикувано в Food Chemistry: Molecular Sciences.

Популярна добавка, скрити рискове

Канелата набра популярност като добавка през последните години, особено сред хората, които искат да контролират нивата на кръвната захар. Много потребители я разглеждат като „естествена“ алтернатива, без да осъзнават, че съдържа мощни биоактивни съединения, които могат да повлияят на телесните функции.

Изследователският екип провежда серия от лабораторни тестове, за да проследи какво се случва, когато цинамалдехидът навлезе в храносмилателната система и взаимодейства с механизмите на организма за обработка на лекарства.

В симулирани храносмилателни течности, имитиращи както празни, така и пълни стомаси, 100% от цинамалдехид е достъпен за усвояване – което означава, че организмът лесно го приема изцяло, независимо дали е след ядене или не.

Когато излагат на цинамалдехид човешки чернодробни клетки, той изчезна за минути, бързо превръщайки се в канелена киселина. Този бърз метаболизъм показва, че съединението се трансформира бързо, след като влезе в организма.

Как канелата влияе на другите лекарства

Най-тревожните открития са как канеленото масло и неговите съединения влияят на определени биологични превключватели в организма, наречени ксенобиотични рецептори (PXR и AhR). Тези рецептори са като регулировчици на трафика, които регулират как организмът се справя с чужди вещества, включително лекарства

При по-високи концентрации канеленото масло активира AhR, докато и канеленото масло, и канелената киселина активират PXR в чернодробните и чревните клетки. Когато се активират, тези рецептори могат да увеличат производството на ензими, метаболизиращи лекарствата, потенциално потискайки действието на лекарствата - те се разграждат твърде бързо и стават неефективни.

Тестването разкрива, че канеленото масло и цинамалдехид инхибират специфични ензимни системи (CYP2C9 и CYP1A2), които разграждат много обичайни лекарства. Ензимът CYP2C9 обработва лекарства като варфарин (разредител на кръвта), много НСПВС, включително ибупрофен, и някои лекарства за диабет. CYP1A2 се справя с кофеина, някои антипсихотици и някои антидепресанти.

Малко канела в кафето няма да навреди, но посъветвайте се с вашия лекар, преди да използвате добавки с канела, докато приемате лекарства с рецепта, съветват изследователи от Националния център за изследване на природните продукти на университета в Мисисипи. Скорошно проучване показва, че съединенията в канелата могат да намалят ефекта на някои лекарства. Кредит: Pexels

Трябва ли да се тревожим?

Авторите отбелязват, че „клиничното значение на такива взаимодействия изглежда е минимално. Въпреки това ще са необходими допълнителни клинични проучвания, за да се потвърди тази хипотеза."

Това не означава, че трябва да се паникьосваме от канелата, поръсена върху кафето. Изследователите смятат, че нормалните количества канела в храната вероятно представляват минимален риск. Концентрираните форми в добавките предизвикват безпокойство, особено защото те все повече се предлагат на пазара за контрол на кръвната захар на хора, които може би вече приемат лекарства за диабет.

Само едно клинично проучване при хора е изследвало фармакокинетиката на цинамалдехид, разглеждайки го в канела на прах, консумирана с храна с високо съдържание на мазнини. В това проучване цинамалдехидът не се открива в кръвната плазма, което предполага, че претърпява бърз метаболизъм, преди да достигне кръвния поток – което е в съответствие с това ново изследване.

Констатациите добавят канелата към нарастващия списък от привидно невинни природни добавки, които могат да повлияят на лекарствата. Подобни взаимодействия са документирани със сок от грейпфрут, жълт кантарион и други растителни продукти.

Ако управлявате хронично състояние с лекарства и обмисляте добавки с канела, първо говорете с вашия личен лекар. Докато една добавка канела в храната ви вероятно е безвредна, концентрираните добавки могат да повлияят на това колко добре действат вашите лекарства.

Справка: Evaluation of bioaccessibility, metabolic clearance and interaction with xenobiotic receptors (PXR and AhR) of cinnamaldehyde; Islam Husain, Bill J. Gurley, Hari Babu Kothapalli, Yan-Hong Wang, Larissa Della Vedova, Amar G. Chittiboyina, Ikhlas A. Khan, Shabana I. Khan; Food Chemistry: Molecular Sciences; Volume 10, June 2025, 100237; https://doi.org/10.1016/j.fochms.2024.100237

Източник: That Cinnamon Supplement? It Might Be Messing With Your Medications, StudyFinds

 

Източник: nauka.offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини