Романът „Пеперуда в огън“ от Марин Маринов беше представен в Асеновград в Деня на книгата и авторското право.
Домакин на събитието беше Градска библиотека „Паисий Хилендарски“.
Сюжетът на творбата е изграден върху документална основа, но с художествено измислени герои.
Обхванат е периодът от началото на 70-те години на XX в. до края на 1995 г.
Произведението впуска читателя в събития от времето на тоталитарното минало. Действието се развива, както в България, така и в много други държави от целия свят.
Авторът Марин Маринов е изградил силни и завладяващи образи, които проявяват запомнящи се човешки характери.
Героите преминават главоломно през свой драматизъм, стремейки се към лична житейска цел – някои от тях благородни, а други користни.
Вниманието на читателя се насочва към 4 основни сюжетни линии и персонажи - представители на определени социални слоеве на обществото: деспотичен баща; свободолюбива бизнес дама; безскрупулен и необразован, но природно интелигентен бандит със странно хоби; деморализиран министър.
Обсебени от мисълта за бързо забогатяване, всички личности от романа търсят взаимна изгода и дори стигат до крайности в отношенията си.
Главната роля е отредена за героинята Светла, в която са въплътени добродетелите на българската жена – трудолюбие, всеотдайност, вярност към семейството, майчина обич, духовна сила, морална устойчивост и отговорност.
Според нея, животът е за смелите и решителните. Пред Светла постоянно възникват препятствия, но тя намира жизнени и нравствени сили, за да ги преодолее.
Героинята е фатално обречена да противостои на всички житейски бури, да обича и да сътворява, ала и да стори грях, отмъщавайки за страданията си. Накрая възмездието достига и нея.