Преди две седмици „Пътна полиция“ въведе нова мярка за контрол – цивилни автомобили вече патрулират без видима идентификация. Те са напълно анонимни и работят по строго определен механизъм. За първи път телевизионен екип получи специален достъп до тяхната дейност, съобщи NOVA.
Тръгваме с патрула под прикритие. За съжаление нямаме право да покажем всичко, заради сигурността и ефективността на пътните полицаи под прикритие. Но разкриваме достатъчно, за да стане ясно по какъв начин работят цивилните патрулки.
Движим се по бул. „България“. Малко преди час пик. Най-честите нарушения – използване на мобилен телефон по време на движение. Само за няколко минути хващаме първия нарушител.
Полицаите под прикритие подават сигнал към най-близкия униформен екип. Необозначеният полицейски автомобил не се намесва – за да не разкрие прикритието си. Държи дискретна дистанция, докато колегите му поемат случая. И така – до следващия.
„Ролята на цивилните патрули е да бъдат в пътния поток и при установяване на нарушение да бъдат давани данни на най-близкия екип на „Пътна полиция“. Той може да състави нужните документи по Закона на движение по пътищата“, заяви комисар Николай Караджов, зам.-началник „Пътна полиция“.
В Западна Европа цивилните полицаи могат сами да спират нарушителите. Автомобил, заснет в Германия, подава светлинен сигнал. У нас това все още не е възможно, защото нямаме такива светлинни табла. Оперативните полицаи са винаги по двама на смяна. От „Пътна полиция“ не съобщават колко са цивилните патрули в страната – но работят 24/7.