Какво научи Украйна от войната и защо това знание ще промени света. Анализ на Валери Залужни

Реч на извънредния и пълномощен посланик на Украйна в Обединеното кралство и Северна Ирландия, главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна (2021-2024 г.) Валери Залужни на Форума за отбранителни технологии Украйна-Великобритания, организиран от Royal United Services Institute - 25 април 2025 г.

За мен е голяма чест да бъда отново тук, в британския аналитичен център, който е специализиран в областта на международната сигурност и военните въпроси. Днес ще говорим за тях. Днес това е изключително важно.

Първо, мисля, че всички в тази зала са разбрали, че живеем във време на глобални промени. Причината за това не съм аз, който коментирах тези промени миналата година в Чатъм Хаус, а редица фактори, които изплуваха на повърхността през 21-ви век. По-конкретно: войната в Украйна, която беше не само най-кървавият акт на насилие в Европа, но и двигател на много сили, които доведоха до промяна в световния ред. Тази промяна вече е настъпила. И тя не зависи от това дали съвременните политици искат да я видят, или не.

На второ място, в един свят, който вече се е променил и продължава да се променя, извън волята на същите тези политици, се промени и глобалната система за сигурност. Тя се трансформира не само защото се променя геополитическото пространство, но и защото самата сила, на която се държеше тази система за сигурност, се промени заради войната в Украйна.

Независимо дали искате да вярвате в това или не, независимо дали имате договори за танкове и хеликоптери за следващите 10 години, или тепърва планирате да ги подпишете, съшността на военната сила вече се е променила. Жалко е, че това се разбира добре в Украйна, Русия и Китай, а изобщо не се разбира в други места. Днес няма да казвам кои са те. Това вече няма значение.

 

И така, ще говорим за съвременните военни технологии. Очевидно е, че политиците ще решат кой ще има нужда от тях, освен Украйна. Аз само ще очертая какви са те и как работят.

Бих искал обаче да отбележа, че сега те са най-актуални за изграждането на отбранителните способности на Европа. На първо място, поради продължаващото преформатиране на евроатлантическото пространство за сигурност.

Нека поговорим за технологиите.

Руско-украинската война промени изцяло характера на военните действия. Една сутрин през лятото на 2023 г., когато украинските войски използваха наличните доктрини и оръжия, за да преодоляват метър по метър вражеските отбранителни линии, в небето се появиха дронове - в мащаб, който трансформира цялата архитектура на бойните действия.

Разузнавателни, ударни дронове, дронове, които обслужват артилерийския огън, съчетани със система за ситуационна осведоменост, направиха бойното поле напълно прозрачно. Всичко това предостави неограничени възможности за високоточни удари на тактическо ниво.

Постепенно, както през Първата световна война, тази война стигна до застой. По-късно, през 2024 г., бързото развитие на научно-техническия прогрес доведе до ситуация, в която дроновете поразяваха цели не само пред фронтовата линия, но и в оперативна дълбочина. Това направи невъзможно присъствието на каквото и да е техника, огневи средства и резерви - дори и зад фронтовата линия.

Днес високоточните удари по логистичните маршрути се превърнаха в нещо обичайно. Нещо повече, такива удари вече са част от тактиката за изтласкване от позициите.

Така, поради абсолютната прозрачност, пред фронтовата линия е създадена 10-15-километрова зона на смъртта. Вече не е изненадващо, когато дронът издирва не групова цел или брониран обект, а дори отделен войник. Между другото, тази зона непрекъснато се разширява, както и вероятността да бъдеш убит в нея.

Защо това стана възможно? Отново ще се повторя, причините за това са:

Първо, бързото развитие на средствата за родиоелектронна война (РЕБ). Именно благодарение на развитието на РЕБ-а беше изравнена способността на сателитните технологии, радио- и GPRS-управляемите боеприпаси да нанасят прецизни удари на оперативно ниво. Ефективността на скъпите ракети и прецизно управляемите снаряди спадна до нула.

Второ, на бойното поле се появиха голям брой средства за визуално разузнаване и ударни дронове на тактическо и оперативно ниво.

В резултат на това тактиката и оперативното изкуство претърпяха значителни промени.

На оперативно ниво войната е в застой. Дълбоките маневри или ударите в оперативна дълбочина станаха невъзможни. Това до голяма степен се дължи на факта, че продължава противопоставянето между безпилотните системи, от една страна, и системите за РЕБ и противовъздушна отбрана, от друга. Това означава, че класическите настъпателни операции и офанзивни действия не само са загубили своята ефективност, но са станали почти самоубийствени.

С течение на времето дори настъпателните действия на малки, високомобилни и технологично оборудвани тактически групи, плътно координирани със системите за ситуационна осведоменост, поддръжка, РЕБ и противовъздушна отбрана, са станали неефективни.

Затова уверено мога да кажа, че:

1. Благодарение на безпилотните системи и цифровите технологии, познатите традиционни оръжия, които от десетилетия определят характера на военните действия, са останали в историята. Тях вече ги няма.

2. Бронираната техника, която от 1915 година е била основната на настъпателните операции, е станала уязвима от евтините дронове, поради това днес използването ѝ и в други видове бой днес е невъзможно.

3. Високоточните оръжия, които използваха GPRS позициониране, загубиха своята ефективност поради развитието на РЕБ-а.

4. Противовъздушната отбрана претърпява може би най-голямата трансформация. Появата на голям брой малки и евтини дронове направи икономически нецелесъобразно използването на изключително скъпи ракети за системите за противовъздушна отбрана.

5. Въздушното пространство над бойното поле стана недостъпно за пилотирани самолети и ги превърна в спомагателно средство за противовъздушна отбрана. Авиацията трябва да се модернизира и да може да извършва разузнаване и нанасяне на удари от съвсем други разстояния.

6. Морското пространство постепенно се зае от морски дронове. Сега мощните кораби се крият в защитените пристанища.

Това не са просто технологии. Всичко това изисква цялостно преосмисляне на формите и методите. Необходимо е да се преработи военната доктрина. Това от своя страна ще доведе до преразглеждане на принципите на организация на въоръжените сили и в крайна сметка - на отбранителното планиране.

Не знам колко време ще ви е необходимо за това, уважаеми присъстващи. Смятам, че за нашите врагове този процес ще отнеме не повече от три години, а като се вземе предвид мащабът - пет.

Очевидно е, че победата на бойното поле сега зависи изцяло от способността да се изпреварва врагът в технологичното развитие. Много е важно промените да настъпят по веригата „наука (развитие) - производство - приложение“. Именно между ефективното взаимодействие помежду им ще зависи иновационния растеж. Производителите трябва да бъдат гъвкави и адаптивни, готови по всяко време да правят промени в своите хардуерни решения. Ако тези хардуерни решения се регулират от държавната бюрокрация или от корупционни интереси, веригата ще бъде прекъсната и врагът ще има предимство. Ето защо трябва да сме готови да модифицираме продуктите, за да отговарят на условията за използване на бойното поле. Безусловно, необходимо е да се обърне внимание на:

1. Развитието на технологиите за изкуствен интелект и машинно обучение. Очевидно е, че скоростта на внедряване на технологиите на изкуствения интелект на бойното поле, особено при управлението на сложни процеси в областта на разузнаването, планирането, контрола, огъня и автономните бойни системи (без човешки контрол), ще осигури качествено и количествено предимство.

2. Решения в областта на РЕБ. Те са може би най-важните. По същество е необходимо да се решат две изключително важни задачи: да се създаде цифрово поле на приложение и да се защити от вражеско влияние. А това, разбира се, означава търсене на нови технологии за връзка. Например когнитивното радио. Вече има такива разработки. Също така е важно да се намерят нови начини за навигация и допълнително насочване. Разработване на нови методи за предаване на данни, които излизат извън рамките на радиочестотния спектър.

3. Разработване на евтини, високоточни безпилотни системи с голям обсег на действие. Това е необходимо, за да се увеличи способността за систематично унищожаване на инфраструктурата на противника, изтощаване на системите му за противовъздушна отбрана и извършване на комбинирани атаки срещу важни обекти.

4. Разработване и производство на дронове (роботи) като компонент на основните бойни способности. Руско-украинската война даде на държавите важен урок: воденето на война, която включва размяна на човешки животи за тактически успех, вече не е достъпно. В съвременните бойни действия човекът е изключително скъп ресурс. Ресурс, който не може да бъде подновен. Технологиите са тези, които дават възможност да се поддържа бойната ефективност, като същевременно се намаляват радикално загубите.

Затова трябва да развиваме:

- ударни дронове, които са доказали своята изключителна ефективност, особено в условията на недостиг на артилерийски боеприпаси;
- разузнавателни дронове;
- зенитни дронове;
- наземни безпилотни системи;
- универсални бойни платформи;
- морски безпилотни системи;

5. Гражданските технологии или технологиите с двойна употреба са достигнали такова ниво на усъвършенстване, че днес те са в основата на бойните способности. Те включват:


- използването на комерсиални спътникови системи за разузнавателни цели;
- използването на триизмерното принтиране за бързо производство на резервни части и компоненти на военното оборудване в „домашни“ условия;
- използване на социалните мрежи за събиране на разузнавателна информация;
- създаване на импровизирани системи за РЕБ от налични в търговската мрежа компоненти за заглушаване на комуникации и контрол на противниковите дронове;
- използване на граждански месинджъри с криптиране от край до край за обмен на данни;
- използване на облачни решения.

Между другото, именно това вече дава възможност на малки играчи с ограничени ресурси - отделни държави, агенции и дори подразделения - да постигат впечатляващи резултати със сравнително евтини асиметрични решения.

В заключение, революцията във военните технологии, основани на безпилотни системи и изкуствен интелект, промени изцяло характера на войната и продължава да се развива. Следователно скоростта на иновациите пряко увеличава способността на държавата да спечели войната.

Вероятно, в бъдещата високотехнологична война побеждава този, който се адаптира към технологичните условия на бойното поле по-бързо от противника. Страната, която първа систематично и ефикасно, осъществи прехода към друго военно-технологично ниво, ще получи безусловно стратегическо предимство и ще наложи волята си на другата страна.

Докато врагът разполага с ресурси, сили и средства да нанася удари по нашата територия и да се опитва да предприема настъпателни действия, той ще го прави. Това е война на изтощение.

За това допринася и днешната геополитическа ситуация. Никой днес не може да спре врага да прави това.

Край на това може да сложи само пълното унищожаване на самата способност за водене на война, т.е. на военния и икономическия потенциал. Унищожаването на последния поставя под въпрос дори присъствието на окупационни войски на окупираната територия.

Във всеки случай архитектурата на стратегията за оцеляване и победа на този етап е възможна само чрез изграждането на нова военно-технологична система. Всичко това трябва да бъде направено в рамките на настоящия технологичен цикъл, който може да продължи не повече от 3-5 години.

На международната арена изходът от ситуацията, за която говорим днес, е не само да се адаптираме към новите предизвикателства, но и да формираме нова глобална реалност в областта на сигурността, в която Украйна ще е включена като равноправен и активен участник. Украйна вече не е само обект на подкрепа - ние се превърнахме в източник на опит, технологии и решения, които са от стратегическо значение за целия цивилизован свят.

Не става въпрос само за подкрепа на Украйна - това е въпрос на съвместна готовност за нова ера на война, където доминират технологиите, информацията и автоматизацията на решенията. Украинският опит стана уникален - ние бяхме първите, на които се наложи да преустроят армията, промишлеността и стратегията си в отговор на предизвикателства, които другите едва сега започват да осъзнават.

Тези предизвикателства не са само за Украйна. Те са предизвикателства за всички. Глобалната сигурност вече не се основава на стари гаранции - тя се гради на динамика, технологии и готовност за промяна. Ние сме направили своя избор и всеки ден плащаме висока цена за него, но в замяна на това имаме шанса да оцелеем. И ние ви каним да направите този избор заедно с нас. Не само да устоим, а и да победим. И не само днес, а във всичко, което ни предстои.

Превод от украински: Горица Радева

Източник: offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини