Правителството на САЩ се стреми да разцепи монопола на Google върху интернет — и OpenAI е готова да се намеси.
Както съобщава Ars Technica, продуктовият ръководител на OpenAI, Ник Търли, потвърди по време на историческия антитръстов процес на Министерството на правосъдието срещу Google, че компанията му би купила водещия уеб браузър на търсачката — Chrome — ако ѝ се предостави възможност.
„Да, бихме проявили интерес, както и много други“, каза Търли, когато беше попитан дали OpenAI би искала да купи Chrome.
Министерството на правосъдието предложи възможна продажба на Chrome по време на заседанията тази седмица, в рамките на фазата за намиране на решение по делото, след като федерален съдия миналата година постанови, че Google е незаконен монопол.
Съдията по делото, Амит Мехта, според сведенията е бил скептичен към предложението на DOJ за продажба на Chrome — но ведомството аргументирало, по данни на Ars, че браузърът е ключов елемент от монопола на Google и продажбата му би възстановила донякъде конкуренцията.
OpenAI вече е размишлявала над създаването на собствен браузър и дори е наела няколко разработчици от Google за тази цел. Купуването на Chrome не само би направило компанията по-разпознаваема, както предположи Търли по време на заседанието, но и би ѝ осигурило огромно количество данни за обучение на нейните AI модели — под формата на милиардите потребители на браузъра, чието поведение може да се използва за създаване на AI агенти, които в бъдеще ще се конкурират с тях на пазара на труда.
Но това не е всичко, към което OpenAI проявява интерес. Заедно с предложението за раздробяване на Chrome, Министерството на правосъдието също така предложи Google да бъде принудена да споделя своя индекс за търсене с други компании, за да се изравнят условията за конкуренция — а по време на делото Търли разкри, че OpenAI вече е направила опит да получи достъп до него.
„Вярваме, че наличието на множество партньори," е написал Търли на Google в имейли, представени като доказателства, „и по-специално достъп до API-то на Google, би ни позволило да предоставим по-добър продукт на потребителите."
Както заяви Търли пред съда, в крайна сметка Google отхвърли предложението на OpenAI, защото е смятала, че такава сделка би застрашила водещата ѝ позиция в търсенето.
Засега остава неясно как точно правителството ще раздроби монопола на Google — но с OpenAI в надпреварата, не е изключено в бъдеще да се сблъскаме с ChromeGPT, който да вгорчи интернет преживяването ни.