ВСС се жертва: Ще се раздават до 17 заплати годишно

Висшият съдебен съвет (ВСС) реши в четвъртък да запази тавана от четири допълнителни заплати, които съдебните кадровици раздават на себе си и останалите заплати като бонус.

Предложението за премахването на тавана на бонусите бе направено преди две седмици с аргумента, че в държавната администрация няма подобни ограничения.

Въпреки това ВСС успя да пробута известно увеличение на бонусите, вземайки решение, че раздаваните допълнителни заплати ще са брутни, а не основни. Това може да донесе допълнителен приход от над 5000 лева годишно в по-високите нива на съдебната система.

Председателят на бюджетната комисия Стефан Петров излезе да мотивира саможертвеното решение за ограничаване на броя заплати до само 17 на година. Той обясни, че таванът трябва да се запази с оглед "бурята" в някои медии по повод предложението за отпадане на тавана, с колегите му решили все пак да го запазят.

Информацията за подготвянето отпадане на тавана за бонусите в съдебната власт бе публикувано първо в специализирания юридически сайт lex.bg.

Въпросната "буря", която има предвид Стефан Петров, е публикацията на Mediapool, озаглавена "Влез във ВСС, стани милионер".

Милионери на тъмно с държавни пари

През февруари Mediapool поиска от Висшия съдебен съвет единствения документ в държавата, който може да обясни стремглавото нарастване на заплатите в съдебната система.

ВСС отказа да предостави своята Таблица № 1 за изчисляване на възнагражденията на съдии, прокурори и следователи. Този документ дава формулата за изчисление на заплатите в съдебната власт.

От години съдебните кадровици разпределят на тъмно и без обяснения парите на данъкоплатците, разпределят бонуси, понякога големи суми за дрехи и други облаги. В декларациите на магистратите, подавани пред съдебния инспекторат, има графа за годишни доходи от трудови правоотношения, но тя стои празна.

Заплатите в съдебната система са тайна. От години няма и обяснения защо един член на ВСС получава годишната заплата, която получава. По закон заплатите на съдебните кадровици са 90% от заплатите на председателя на Конституционния съд, но в това не влизат годишните бонуси, които те си разпределят.

Годишните доходи на членовете на ВСС варират между 165 000 лева и 247 000 лева. Повечето членове на ВСС вземат по средата – около 195 000 лева. Годишният бонус от четири брутни заплати за член на ВСС е на стойност 50-60 хиляди лева.

С бонусите средният годишен доход на повечето членове на ВСС е по-висок от този на президента Румен Радев.

Общото увеличение на годишните доходи във ВСС за периода 2018–2024 година е над 170%, показват изчисленията на Mediapool. Средната работна заплата е нараснала със 117%.

За членовете на ВСС от настоящия мандат им трябваха 7.5 години, за да направят първия си милион от заплати. Това стана възможно благодарение на парламента, който остави кадровиците да работят 3 години след края на законните им мандати.

Заради нарастването на заплатите бъдещите членове на ВСС ще правят първия си милион за по-малко от 3 години.

Колко струва почивка в база на съдебната власт

На този фон ВСС увеличи цените на нощувките и надценката за храна в почивните бази на двете върховни съдилища и на прокуратурата. Новите цени влизат в сила от 1 май тази година, съобщава lex.bg

Работещите и пенсионираните магистрати и съдебните служители ще плащат по 25 лв. за нощувка.

Родителите, пълнолетните деца на съдии, прокурори и следователи и техните семейства ще плащат 35 лв. за нощувка.

Останалите български граждани и граждани на държави от ЕС ще плащат 54 лв. за нощувка, ако се намери място за тях.

Хората, които са командировани от съдилища или прокуратури, официалните гости, членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС ще плащат 10 лв., вместо сегашните 6 лв. за нощувка.

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини