Задава се нова реформа на пенсионната система - 25 години след въвеждането на тристълбовия модел. Това става ясно от проекторешение, внесено от депутати от трите партии в управлението - ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“.
В документа, който предстои да бъде гласуван от парламента след ваканцията, се предлага министрите Борислав Гуцанов и Теменужка Петкова заедно с НОИ, НАП и Комисията за финансов надзор да изготвят Пътна карта с промените.
Ресорните институции имат 6 месеца срок да впишат в картата стъпка по стъпка всички реформи, които впоследствие ще бъдат обсъдени със заинтересованите страни в социалната комисия в Народното събрание.
Отсега е ясно, че вероятно ще бъдат коригирани възрастта за пенсиониране, размерът на осигуровките, както и че ще бъдат извадени от бюджета на Държавното обществено осигуряване всички плащания с характер на социално подпомагане - нещо, за което отдавна настояват социалните партньори и синдикатите.
Вносителите посочват, че е налице консенсус относно необходимостта от осигуряване на финансова стабилност на пенсионната система и от повишаване на адекватността на пенсиите за осигуряване на достойно ниво на живот на пенсионерите. За целта именно препоръчват преразглеждане на размера на осигурителната вноска за пенсия и на възрастта за пенсиониране.
Проекторешението е внесено от председателката на комисията по социална политика в НС Деница Сачева и под него са се подписали народни представители от трите управляващи политически сили в коалицията.
Депутатката от ГЕРБ коментира в профила си във Фейсбук аргументите на мнозинството да пристъпи към ново реформиране на пенсионния модел.
„През 2024 г. Министерството на труда и социалната политика, НОИ, Икономическият и социален съвет и Националният център за парламентарни изследвания при НС изготвиха четири ключови документа, свързани с пенсионната система. Във всичките се подчертава необходимостта от реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта й“, пише Сачева.
Бившата социална министърка потвърждава и в коя посока на пенсионната система има нужда от корекции.
„Част от предложенията им са свързани с пенсионната възраст, размера на осигурителните вноски и тяхната събираемост, управлението на Сребърния фонд, спазването на принципа „принос-права“, изваждането от бюджета на Държавното обществено осигуряване на разходи с характер на социално плащане и др.", обяснява шефката на социалната комисия в парламента.
„Адекватни мерки се постигат с разумни решения, експертни и обмислени политики. Не можем да си позволим да огъваме повече пенсионния модел, защото това застрашава не само него, но и системата на публичните финанси“, категорична е Сачева.