Издирваният бивш следовател Петьо Петров-Еврото и приближените му от т.нар. „Осемте джуджета“ незаконно завзеха бизнеса на Явор Златанов и баща му Илия Златанов. Чрез фалшива смяна на собствеността и управлението на тяхната компания „Изамет 1991“ те лишиха семейството от контрол над фирмата.
Това бе окончателно потвърдено от Върховния касационен съд (ВКС), който отказа да допусне обжалване на решение, признаващо превземането на дружеството за нищожно, предаде lex.
Преди четири години Явор Златанов заведе дело в Софийския градски съд (СГС). Там бяха доказани неговите искове за нищожност на решенията на Общото събрание, с които Кристиян Христов – човек на Петров-Еврото – бе вписан за съдружник и управител.
Още до 2019 г. Явор и баща му Илия водеха вътрешни спорове за „Изамет 1991“. Тогава Илия се обърна към Петьо Еврото за съдействие. Вместо помощ, според Златановите, групата присвои бизнеса, наличните пари и златни резерви на семейството за над 4 млн. лева.
Явор разказва, че е бил арестуван и принуден под заплаха за живота си да подпише документи в болница „Лозенец“ – по време на спешна хемодиализа – с които се увеличава капиталът на фирмата, вкарва се Христов за съдружник, а семейството е извадено от управлението.
Съдебните инстанции стигнаха до единодушно заключение: фиктивно призовано общо събрание на 23 март 2020 г. не е провеждано, въпреки нотариалните заверки. Доказателствената сила на протокола бе отхвърлена окончателно от САС начело със съдия Иван Иванов.
В протокола – всъщност съставен ексклузивно от адвокатката на близката до Петров група – бяха вписани: увеличение на капитала от 5 000 на 6 000 лв., промяна на адреса, разпределение на дялове 60:40:20 между Илия, Явор и Христов, освобождаване на Златанови като управители и даване на Христов безусловни търговски права.
По време на разследването стана ясно, че Явор е загубил не само фирмения си дял и парите си, но и личната си собственост – злато, автомобили и готова продукция за два милиона лева.
Кристиян Христов оспори решението на втората инстанция, но ВКС отказа неговите възражения и го осъди да плати около 25 000 лв. съдебни разноски.
Преследването на Петьо Петров-Еврото обаче продължава: прокуратурата е прекратила основното дело за принуда и подкупи, а той остава подсъдим за документна измама за иззетите средства и ценности. Двa пъти градският съд върна делото за доразследване, но апелативните съдии го оставиха в ход.
Отделно срещу прокурор Константин Сулев текат обвинения за злоупотреба с власт при задържането на Христов – според прокуратурата, за да служи на интересите на тогавашния обвинител №1 Иван Гешев.
Казусът „Изамет 1991“ разкрива мащаба на организирана престъпна схема, в която влияние, заплахи и фиктивни нотариални заверки се превръщат в оръжие за присвояване на цели бизнеси. Загубата на справедливост за Златанови и бавното правосъдие остават предупреждение за уязвимостта на собствеността в условията на корупция и натиск.