Всеки втори новозакупен автомобил в Китай вече е електрически, а най-големият производител в света е китайски. Как Китай стана доминиращ фактор на пазара на електрически коли - разказва АРД от автосалона в Шанхай.
По данни на китайските държавни медии повече от 100 нови модела и нововъведения празнуват своята премиера на автомобилното изложение в Шанхай. Акцентът е поставен върху постиженията в областта на електромобилността и автономното шофиране. Автомобилният салон в Шанхай е едно от водещите автомобилни изложения в света и се смята за витрина на най-новите тенденции в автомобилостроенето, пише германската обществена медия АРД.
Благодарение на държавните субсидии и редица други стимули за покупка, над половината от всички продадени нови автомобили в Китай миналото лято са били електрически. Местните производители като BYD, най-големият производител на електромобили в света, доминират на пазара.
Китай е най-големият пазар на електрически коли
С общо около 31 милиона продадени автомобила, през 2024 г. Китай все още е най-големият автомобилен пазар в света, на който германските производители продължават да губят пазарни дялове. С надеждата това да се промени, Фолксваген и Ауди пускат тази година два електромобила, които са разработени изцяло в Китай и специално за китайския пазар - със силен акцент върху цифровите системи за комуникация, забавление и асистенти, улесняващи водача.
Повече от 100 нови модела и нововъведения празнуват своята премиера на автомобилното изложение в Шанхай Снимка: Go Nakamura/REUTERS
Китайският износ се забавя заради американските мита
Търговският спор между САЩ и Китай също е в центъра на вниманието в Шанхай. Високите мита, наложени от президента Доналд Тръмп, а преди това и от неговия предшественик Джо Байдън, на практика направиха вноса на китайски електрически автомобили в САЩ невъзможен. Но и преди това американският пазар не беше особено важен за китайските производители, припомня АРД.
Продажбите в Европейския съюз (ЕС) обаче са важни, а Европейската комисия (ЕК) обвинява Китай в нарушаване на конкуренцията чрез държавни субсидии и от миналата година налага изравнителни мита върху електрическите коли, които в някои случаи надхвърлят 40 процента. В момента обаче се водят разговори за алтернативи, една от които предвижда определяне на минимални цени за китайските автомобили, разкрива АРД.