Изследователи от Япония успешно са използвали специално проектиран дрон, за да предизвикат и насочат естествен удар от мълния, при това по време на реална буря - нещо, което се случва за първи път в света. Екипът от телеком компанията NTT сега работи по това как тази летяща мълниеотводна система може да се използва за улавяне и съхранение на енергия от мълнии, пише NewAtlas.
Обикновената мълния съдържа огромно количество енергия - около 1 милиард джаула, или приблизително 278 киловатчаса, което е достатъчно за шест пълни зареждания на електромобил като Hyundai Ioniq 6.
Годишно на Земята има около 1.4 милиарда мълнии, което би могло да представлява приблизително 1.5% от световното потребление на електроенергия, ако можеше да се използва ефективно.
Дронът на NTT е оборудван с метална клетка на Фарадей, която пренасочва тока около дрона, когато бъде ударен. Той има и 300-метров проводник, свързан със земя чрез високо напрежен превключвател. Антени, действащи като мълниеприемници, насочващи тока безопасно през системата.
През декември екипът изчаква подходяща буря, вдига дрона на 300 м височина и активира системата при наличието на силно електрическо поле. Когато включват превключвателя, напрежение над 2 000 волта се генерира между жицата и земята, което успешно предизвиква удар от мълния. Част от металната клетка се разтапя, но дронът остава стабилен и летящ.
Това представлява първият успешен опит за задействане и насочване на мълния с помощта на дрон и електрически полета, твърди екипът. Идеята е технологията да се използва за защита на градска инфраструктура, особено на места, където обичайните мълниеотводи не са приложими - като вятърни турбини, открити стадиони и др.
NTT обмисля и как да съхранява тази енергия, макар предизвикателствата да са сериозни - огромният и внезапен енергиен удар от мълнията не може лесно да се улови с конвенционални батерии. Може би ултракондензатори биха били по-подходящи, но те са обемисти и тежки. Освен това, директно подаване на такава енергия в електропреносната мрежа би било опасно, поради риска от експлозии на трансформатори и сериозни повреди.
Въпреки това, самият дрон като технология е впечатляващ пробив, който отваря пътя към бъдещи иновативни решения в предотвратяването на щети от мълнии - а защо не и към улавяне на мълниеносна енергия в дългосрочен план.