15 кандидати се явиха в Хасково на курс за спасители на море и открити водни площи. Те са на възраст от 17 до 66 години и са от няколко населени места – Хасково, Димитровград, Харманли, Златоград и Крумовград.
Кандидатите са част от групата от общо 17 души, които преминаха курс за спасители на басейн и водни паркове. Двама от тях не пожелаха да надградят. Нормативът за втория практически изпит, който се проведе днес в Закрития плувен комплекс в Хасково, беше по-строг и курсантите трябваше да покажат по-голяма издръжливост. Кандидатите трябваше да плуват 100 метра свободен стил за време до 1 минута и 40 секунди, 100 метра свободен стил с плавници за 1 минута и 20 секунди, извличане на пострадал човек на разстояние 25 метра за 1 минута и 10 секунди, плуване под вода на разстояние 25 метра без време. Курсът за спасители на басейн струва 348 лева, а надграждащият е 180 лева.
Изпитът беше наблюдаван от тричленна комисия, сред които беше Антон Налбантов – директор на дирекция „Водноспасителна служба“ на БЧК. Той съобщи, че според статистиката на МВР се наблюдава спад на удавянията в България през 2024 година в сравнение с предходни години. През миналата година в България е имало 86 случая на удавяния, сред които 5 деца. За сравнение в период от 2000, 2005 до 2010 година удавянията в страната варираха между 160 и 180. Преди по-голяма част от тези случаи са били във вътрешността на страната – в реки, язовири, канали, като съотношението е било 70:30% или 60:40%. Миналата година е имало приблизително изравняване на процентите на удавяния на море и тези във вътрешни водоеми.
„От Водноспасилната служба на БЧК полагаме максимални усилия за намаляване на удавянията, не само чрез подготовката на спасители, които пряко помагат при инциденти, а и работим активно в насока превенция. Имаме подготвени образователни програми в училищата за деца и родители“, каза Антон Налбантов.
Анета Кутелова