Сърдечно-съдовите заболявания са най-честата причина за смърт в световен мащаб. За тези, които преживеят инфаркт на миокарда, рискът от нов инфаркт е най-голям през първата година след първоначалното събитие, тъй като кръвоносните съдове са по-чувствителни, което улеснява образуването на кръвни съсиреци. Намаляването на „лошия“ холестерол в кръвта стабилизира промените в съдовете, намалявайки риска от нови събития.
Настоящото установено рутинно лечение е лечение със статини с висока ефикасност непосредствено след инфаркта. Повечето пациенти обаче не постигат целите на лечението, използвайки само това лекарство. Те се нуждаят от допълнително лечение, за да намалят нивата на холестерол до препоръчителните.
„Днешните насоки препоръчват поетапно добавяне на лечение за понижаване на липидите. Но често се случва намаляването на нивата на холестерол да отнеме твърде много време, да е неефективно и пациентите са загубени за проследяване“, отказва Маргрет Леосдотир (Margrét Leósdóttir), доцент в университета в Лунд и старши консултант по кардиология в университетската болница Skåne в Малмьо, Швеция.
Във въпросното проучване тя изследва прогнозата на пациентите, ако допълнителната терапия eзeтимиб се приложи рано – (в рамките на 12 седмици след инфаркта на миокарда), късно (между 13 седмици и 16 месеца) или изобщо не се прилага. Въз основа на данни от шведския регистър от 36 000 пациенти, преживели инфаркт на миокарда между 2015 г. и 2022 г., изследователската група на Маргрет Леосдотир е използвала усъвършенствани статистически модели, за да подражава на клинично изпитване.
Резултатите показват, че пациентите, които са получили комбинирано лечение със статини и eзeтимиб в рамките на 12 седмици след инфаркта и са успели да понижат холестерола до целевото ниво рано, са имали по-добра прогноза и по-малък риск от нови сърдечно-съдови събития и смърт, отколкото тези, които са получили допълнителното лечение късно или никога. Въз основа на резултатите много нови инфаркти, инсулти и смъртни случаи могат да бъдат предотвратени всяка година, ако стратегията за лечение бъде променена.
„Комбинираната терапия не се прилага предварително по две основни причини. Общите препоръки не са включени в днешните насоки и се прилага принцип на предпазливост, за да се избегнат странични ефекти и свръхлечение. Въпреки това има положителни ефекти от прилагането на двете лекарства възможно най-скоро след инфаркта. Ако не се направи, това води до повишен риск. Освен това, лекарството, което изследвахме в проучването, причинява малко странични ефекти и е лесно достъпно и евтино в много страни."
Маргрет Леосдотир се надява, че резултатите от изследването с времето ще осигурят подкрепа за промени в препоръките. В нейната болница в Швеция вече е въведен лечебен алгоритъм, за да помогне на лекарите да предписват подходящо липидо-понижаващо лечение на пациенти, преживели инфаркт на миокарда. Отбелязва се, че пациентите постигат целите си на лечение по-рано и два месеца след инфаркта два пъти повече пациенти са намалили лошия си холестерол до целевото ниво в сравнение с преди.
„Няколко други болници в Швеция също са приели алгоритъма и има подобни примери от други страни, които са постигнали добри резултати. Надявам се, че още повече ще преразгледат своите процедури, така че повече пациенти да получат правилното лечение навреме и по този начин можем да предотвратим ненужно страдание и да спасим животи."
Справка: Early Ezetimibe Initiation After Myocardial Infarction Protects Against Later Cardiovascular Outcomes in the SWEDEHEART Registry; Margret Leosdottir et al; Journal of the American College of Cardiology https://doi.org/10.1016/j.jacc.2025.02.007