Дигиталното евро предизвиква вълна от дезинформация. Каква е истината?

Решението за създаване на дигитално евро – по същество електронна форма на пари в брой, подкрепена от ЕЦБ – все още не е взето и евентуалното му въвеждане би било след години.

Но когато Кристин Лагард, председател на Европейската централна банка, на пресконференция спомена срок в октомври 2025 г. за преминаване към следващия етап от подготовката, социалните мрежи избухнаха с тревожни съобщения, че стартирането е на прага си, пише AFP.

Харалд Вилимски, член на Европейския парламент от австрийската крайнодясна Партия на свободата (FPÖ), беше сред онези, които публикуваха, че ЕЦБ „иска да въведе дигиталното евро през октомври“ – невярно твърдение, което се разпространи на няколко езика.

Твърдението бе подето и в платформата X от Никола Дюпон-Енян, евроскептичен лидер на партията „Възход на Франция“ (бившето движение „Стани, Франция“), който добави, че проектът е „лудост за свободите ни“.

Други широко разпространени публикации повтаряха погрешни схващания, които отдавна преследват проекта: че дигиталното евро ще означава „край на кеша“ или че ще се използва за финансово наблюдение, позволявайки на ЕЦБ да „блокира“ или „следи“ плащания или да „достъпва спестяванията“.

„Парите ви вече няма да са ваши“, твърди френско видео в TikTok, споделяно над 15 000 пъти.

Фалшивите твърдения, които циркулират онлайн, разкриват по-широко „недоверие към централизираните институции“, каза Вики ван Ейк, изпълнителен директор на кампанията Positive Money Europe.

Скорошни изказвания на френския президент Еманюел Макрон и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен относно нуждата от инвестиции също бяха злоупотребени в публикации, които невярно твърдяха, че спестяванията на хората ще бъдат отнети.

„Стратегическа автономия“

ЕЦБ и десетки други централни банки по света изследват или въвеждат цифрови валути на централни банки (CBDC), тъй като използването на пари в брой намалява.

Конспиративните теории за това, че правителствата планират безкешови общества с цел контрол над гражданите, се разпространиха след пандемията от Covid-19. Но представители на ЕЦБ нееднократно подчертават, че дигиталното евро ще допълва кеша, а няма да го замени.

Издадено от ЕЦБ, дигиталното евро би било безрискова форма на пари. То ще се съхранява в дигитален портфейл, като плащанията ще могат да се извършват онлайн или офлайн, позволявайки анонимност, подобна на тази на кеша. ЕЦБ заявява, че няма да има директен достъп до връзката между транзакции и конкретни лица.

В подкрепа на дигиталното евро, ЕЦБ твърди, че това би засилило „стратегическата автономия“ на Европа.

Дигиталното евро би позволило директни парични трансфери между потребители, като предложи паневропейска платежна услуга, която би могла да намали зависимостта от американски гиганти като Mastercard, Visa, Apple Pay или PayPal.

„Тази зависимост излага Европа на риск от икономически натиск и принуда“, предупреди миналата седмица главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн, с намек към трансатлантическото напрежение при управлението на Доналд Тръмп.

Лейн каза, че дигиталното евро може също така да противодейства на влиянието на нарастващото използване на стейбълкойни, базирани на долара – частни дигитални валути, обвързани с щатския долар, които биха могли да подкопаят еврото, ако станат широкоразпространени в Европа.

Предизвикателства

Някои наблюдатели остават критични.

Игнацио Анджелони, бивш служител на ЕЦБ и настоящ сътрудник в Университета Бокони в Милано, каза, че европейците вече разполагат с „множество удобни платежни опции“ и не търсят непременно нова.

Засега дискусиите за дигиталното евро все още са на доста технически етап, каза Анджелони, а много граждани просто „не се интересуват“.

Според Ван Ейк интересът би могъл да бъде ограничен от плановете за въвеждане на таван на сумата дигитални евро, която потребителите ще могат да държат.

Доклад на ЕЦБ, публикуван през март, установява, че между 2022 и 2024 г. осведомеността за дигиталното евро е скочила от 18% до 40% сред анкетираните в еврозоната. Въпреки това, потенциалната готовност да се използва то остава под 50%.

Решението за пускането на дигиталното евро ще бъде взето само след приемане на съответното законодателство в ЕС, но напредъкът в Брюксел е бавен.

Ако бъде прието, дигиталното евро би могло да бъде въведено най-рано в средата на 2027 или 2028 г., казват представители пред AFP.

„Добрата комуникация с обществото ще бъде ключова за успеха му“, казва Ван Ейк.

„Големият проблем, ако обществото не бъде на наша страна, е, че дигиталното евро може да претърпи провал“, допълни тя.

Какво е дигиталното евро?

Дигиталното евро е цифрова форма на пари в брой: електронно средство за плащане на дребно, издадено от Европейската централна банка. Като форма на публични пари то ще бъде на разположение безплатно за всички в еврозоната за всякакви цифрови плащания.

Днес хората нямат достъп до публични пари в цифрова форма. В нашето все по-дигитализирано общество дигиталното евро би било следващата стъпка напред за нашата единна валута, посочват от ЕЦБ на сайта си.

Защо ни е необходимо дигитално евро?

Дигиталното евро ще бъде допълнителен вариант за плащане, който може да се избира наред с парите в брой.

Начинът, по който хората плащат, се променя бързо и потребителите в еврозоната все повече предпочитат да плащат по електронен път, а не в брой.

„Ето защо, за да защитим ролята на публичните пари и да запазим доверието в нашата валута, проучваме ползите от сигурно и универсално прието дигиталното евро.

Продължаваме да се стремим да гарантираме, че и парите в брой продължават да се приемат навсякъде в еврозоната“, посочват от ЕЦБ.

Как работи дигиталното евро?

Представете си, че отивате до банкомат и теглите 100 евро. Балансът по банковата ви сметка намалява със 100 евро, но вече имате 100 евро в брой, с които можете да извършвате плащания.

Същият процес ще се приложи и при дигиталното евро, само че вместо да превръщате парите по банковата си сметка в пари в брой, ще ги превръщате в дигитално евро.

График и напредък по проекта за дигитално евро

Подготвителният етап на проекта започна през ноември 2023 година и полага основите на потенциалното емитиране на дигитално евро. Тя включва финализиране на наръчника с правила за схемата за дигитално евро и избор на доставчици, които потенциално биха могли да разработят платформа и инфраструктура за дигитално евро. Подготвителният етап включва широкообхватни тестове и експерименти, както и редовен обмен на информация с обществеността и други заинтересовани страни, за да се гарантира, че дигиталното евро ще отговаря на нуждите на потребителите и на изискванията на Евросистемата.


ФрогНюз

 

Източник: frognews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини