ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ
Чудиш ли се защо, въпреки че следиш стриктно разходите си, все не успяваш да видиш реални спестявания в края на месеца? Уж си от тези, които са финансово грамотни, но сякаш парите в сметката ти не помръдват, колкото и да се стараеш да заделяш? Проблемът невинаги е в това, че печелиш малко или че харчиш твърде много. Понякога става въпрос за серия от малки, но съществени грешки, които тихомълком „изяждат“ усилията ти.
Ето 5 чести грешки, които може да са причината да „пестиш, но все да нямаш“, без дори да подозираш.
Една от най-разпространените грешки е да си създадеш нереалистичен и прекалено оптимистичен бюджет. В началото на месеца може да си убеден, че ще харчиш само определена сума за храна, сметки или забавления, но внезапно се появяват непредвидени разходи – подарък за рожден ден, лекарски преглед или дребен ремонт. Това разклаща перфектния бюджет и не остават пари за спестяване.
Звучи ли познато? Ако да, то е важно да си оставиш буфер за допълнителни разходи. Записвай си всички разходи, наблюдавай какви са обичайните разходи и добави малко отгоре за извънредни ситуации.
Една от ключовите причини да не виждаш резултат в спестовната си сметка е, че приемаш спестяването като нещо, което е добре да имаш, но ако ти останат пари. Истината е, че тази стратегия рядко работи добре. Ако нямаш ясен план, винаги ще се намери някое дребно (или не толкова дребно) изкушение, което да „изяде“ остатъка.
По-добрият подход е да се отнасяш към спестяването като към задължителен разход – в момента, в който получиш заплата, веднага задели някакъв процент. Какъв да бъде той зависи от възможностите ти. По този начин ще знаеш, че поне една част от сумата е заделена.
Колко пъти на ден си купуваш нещо „дребно“? Кафе от близкото заведение, закуска, напитка, нещо други? Всеки отделен разход може да не е голям, но когато ги събереш за един месец, те може да се окажат значителна сума пари.
Понякога точно такива разходи може да са причина да не успяваш да постигнеш целите си за спестяване.
За да си наясно къде точно отиват парите ти, води си дневник на разходите поне един. Това е и най-добрият начин да си дадеш сметка кои от тези покупки са наистина важни и без кои можеш.
По-лесно е да се откажеш да спестяваш, когато нямаш конкретна цел. Някои хора успяват, но със сигурност е по-трудно. Защо да се отказваш от някакво желание, ако нямаш голяма цел, която да следваш. Ето защо е ключово да имаш ясна и мотивираща цел – дали това ще е почивка в чужбина, покупка на собствено жилище, нов автомобил или създаване на „авариен фонд“. Когато знаеш точно за какво пестиш, няма да се поддаваш така лесно на импулсивни покупки.
На всеки може да се случи някога да се наложи да вземе кредит. Всичко се случва – извънредни ситуации или важни желания. Понякога това наистина е най-бързият и ефективен начин да преодолееш дадена криза или да посрещнеш някаква нужда и желание.
Небанковите финансови институции стават все по-гъвкави спрямо нуждите на потребителите и някои дори може да отпускат заеми без трудов договор или пък предлагат краткосрочни заеми до заплата. Всичко това е удобно и бързо, но има и граница.
Проблемът с кредитите идва, когато се превърнат в постоянно решение. В някакъв момент, това неизбежно води до ситуация, в които сумите, които трябва да се връщат ще станат прекалено високи.
Ето защо, използвай заеми само при наистина голяма нужда, имай ясна стратегия как ще върнеш заетите пари и винаги чети условията преди да изтеглиш кредит.
Помни, че пътят към стабилни финанси е процес, който изисква време и постоянство. Никой не се научава да управлява парите си перфектно от днес за утре. Чети, информирай се и потърси съвет, ако имаш нужда. Колкото по-осъзнато и стратегически подхождаш към бюджета, спестяванията и кредитите, толкова по-лесно ще ти е да избягваш грешките, които те дърпат назад.