Внимавай какво хапче пиеш. Как се взимат кола и книжка след тест за наркотици

Една история от последната грипна епидемия преди няколко седмици. Познат, болен в онзи момент, влиза в аптека за нурофен. Питат го дали шофьор ще пие хапчето. Да, отговаря той.

„Ако ви спрат, тестът ще даде положителен резултат за метамфетамин. Кръвният тест ще излезе след 6 месеца. Предупреждавам ви само. Четири дни след прием ще сте чист“, казва му аптекарката.

В България се кара безумно. И това е доказвано многократно с цената на човешки жертви и съсипани животи. Безспорно е, че върху онези, които карат след употреба на алкохол или наркотици, законът трябва да се стовари с цялата си тежест. Но проблемът е, че и системата, която контролира такива шофьори, е безумна. И дори да се приеме, че е ефективна в някаква степен, не бива да се пропуска, че често страдат и съвсем невинни. При това не леко.

Историята в началото е само един пример. А и аптекарката е била права. Взел, не взел наркотици, ако полицията те тества, а след това дадеш кръв за допълнително изследване, ще чакаш минимум шест месеца за резултат. През това време може да си без кола, без книжка, даже да си в ареста. А ако пробата ти излезе отрицателна? Нищо, пиеш една студена вода. Именно това е най-големият проблем на сегашната ни система. А в МВР сякаш не го виждат или поне така се държат.


Как се стигна до тук?

Проблемът със забавените кръвни проби за наркотици е стар. Но стана особено видим след като през лятото на 2023 г. тогавашните управляващи от „сглобката“ между ГЕРБ и ПП-ДБ приеха промени в Наказателния кодекс, с които се позволи конфискацията на автомобила на пиян или дрогиран шофьор. Или евентуалното присъждане на неговата равностойност. Не че и дотогава карането след употреба не беше престъпление, напротив.

Но след промените МВР се активизира и започна да иззема колата на всеки, хванат с дрегер или полеви тест за наркотици. Това не е конфискация, а един вид „обезпечаване“. Тоест не можеш да продадеш колата, докато не приключи делото срещу теб.

Преобладава мнението, че отнемането на колата е ефективна мярка срещу пияните и дрогирани шофьори. Но това не попречи промените в НК да бъдат атакувани пред Конституционния съд. Произнасяне по това дело няма, но ако се реши, че тази санкция противоречи на конституцията, това ще е сериозен удар по опитите да се действа ефективно срещу хората, които карат след употреба.

Да ти вземат колата обаче е само началото. По правило кръвната проба е по-точна от тестовете, които ползват полицаите. Затова резултатът от нея се смята за меродавен, когато се спори дали един човек е шофирал след употреба. Проблемът е, че за резултат се чака безумно дълго. Ако трябва да сме точни – миналата година тогавашният вътрешен министър Атанас Илков се хвали в парламента по следния начин:

„Това, което залагаме и продължаваме да го залагаме и за тази година, е срокът за химико-токсикологичното изследване да го намалим максимално. Тоест за миналата година от 14 месеца ние сме го свалили на 6“.

Само си представете – до не толкова отдавна се е чакало по година и половина за едно кръвно изследване. Но след като сме положили сериозни усилия вече сме на шест месеца.

Каква е причината за това безумие? В момента у нас кръвни тестове се работят от едва четири лаборатории. Това са ВМА в София и Варна, Институтът по криминалистика в МВР, както и МВР-болница. Сред управляващите се е наложило убеждението, че тази дейност не бива да бъде отдавана на частни лаборатории поради опасността там по-лесно всеки да може да си плати за „правилен“ резултат. В такъв случай неизбежно се появява въпросът защо не се оборудват повече държавни лаборатории. Смислен отговор няма. Още по времето, когато министър-председател бе Николай Денков, се говореше за купуване на техника и създаване на звено за изследвания едва ли не към всяка областна дирекция на МВР. На книга това изглежда чудесно, защото няма да има нужда пробата на шофьор от Търново например да пътува до Варна или София.

Реалността е по-различна. И до днес МВР не може да се справи с тази задача. В отговор на заявление по Закона за достъп до обществена информация от силовото ведомство заявиха за Mediapool следното:

„Към настоящия момент са в процес на изграждане специализирани химико-токсикологичните лаборатории към четири областни дирекции на МВР. Изграждането им е обвързано с извършване на авторски и технически надзор, строително-монтажни дейности, оборудване с аналитична апаратура и обезпечаване със специалисти като изброените активности се провеждат успоредно и са зависими от реализирането на конкретни процедури по Закона за обществените поръчки. Всяка една от химико-токсикологичните лаборатории е на различен етап от реализиране на описаните активности“.

Просто казано – много думи, никаква съществена информация. Нови лаборатории нямаме, нито пък е ясно кога и дали изобщо ще имаме. Тоест, трябва може би да се свикне с мисълта, че шест месеца е нормален срок.


Проценти

Миналата година в България са направени над 44 хил. теста. Данни, предоставени от бившия министър Илков, сочат, че към началото на декември положителните тестове са били 3937, т.е. процентът на положителните проби се движи около 10. От тези 3937 повторно изследване (т.е. кръвна проба) са си направили 2335 души. При 1095 от тях резултатът е отрицателен. Иначе казано в почти една четвърт от случаите първоначалният тест е фалшиво положителен. От данните се разбира, че около 25% от далите положителна проба, могат и да се отърват от санкция, стига да имат силите и търпението да се занимават с това.

МВР обаче упорито крие тази информация. На въпрос по Закона за достъп до обществена информация оттам заявиха, че „исканата информация не се обработва във вида и посочените критерии“. Очевидно това не е вярно, защото само няколко месеца по-рано именни вътрешният министър дава същата информация в парламента.
Няма фалшиви тестове

Въпреки че бившият министър се хвали с намаляване на срока за излизане на резултатите от кръвните проби, не може да се каже какъв е той в момента. Причината е формална – никой няма задължение да го следи. Или както казват от МВР в отговора си до Mediapool:

„В нормативната база не е регламентиран срок за обработка на пробата от медицинското изследване. Срокът за извършване на медицинско изследване за установяване на наличието на наркотични вещества или техни аналози обективно не може да бъде конкретизиран предвид, че се определя от натовареността на лабораториите към определен момент или период, както и от това колко наркотични вещества трябва да бъдат анализирани“.

Още по-интересна е позицията на МВР по въпроса с фалшиво положителните резултати.

„Фалшиви тестове няма. Имаме прецизни технически средства, които установяват не само наркотичните вещества, но те установяват и техните аналози. Тоест част от тези аналози не попадат в каталога на забранените вещества и там нямаме съставомерност. Поради тази причина с оглед на това, че ние сме си наложили една нулева толерантност към водачите, които употребяват наркотични вещества и след това управляват моторни превозни средства и причиняват смърт на пътя, не можем да си позволим този лукс – да работим с по-непрецизни технически средства“, казва бившият министър Илков.

В българския контекст това звучи като разумно обяснение. Но не бива да се забравя, че самите полицаи въстанаха, когато преди години бе въведено изследване със същите тестове в МВР. Освен това има не един и два случая, в които съвсем невинни хора страдат, защото полевият тест е излязъл положителен.


И какво, ако има грешка

Според Закона за движение по пътищата шофьор може да бъде наказан с отнемане на книжката или регистрацията на колата му да бъде прекратена, ако бъде хванат да кара след употреба, както и ако откаже да бъде тестван – с полеви тест или чрез кръвна проба. Това са само административните мерки. Отделно прокуратурата образува дело, за да бъде преследван по наказателен път и, евентуално, осъден.

Книжката може да бъде отнета за срок до 18 месеца, а регистрацията да бъде прекратена до 1 година. Наказанията по НК са отделна тема – при първо провинение – до 3 три години, а при повторно – до пет плюс глоба, плюс отнемане на колата.

От началото на 2025 г. МВР е отнело книжките на 668 души и прекратило регистрацията на 231 коли. Образуваните прокурорски разследвания са 691, а за цялата 2024 г. те са били 4039.

Ако се приеме, че при някой от тези случаи е станала грешка и шофьорът не бива да бъде наказван, няма ясно колко време би отнело това. От МВР казват, че административните мерки се „отменят след проучване на крайния акт на наблюдаващия прокурор“. Но това обикновено става след като са готови всички експертизи по делото, което означава и изготвена кръвна проба, която пък се чака няколко месеца. А въпросът с връщане на иззета кола е още по-сложен. От полицията твърдят, че тя се връща „след постановено решение от съдебен орган“. Т.е. тук се намесва още една институция, което означава още чакане.


В крайна сметка

От всичко казано до тук става ясно следното: около 25% от тестовете за наркотици дават фалшиво положителен резултат. Проба се чака минимум шест месеца. Ако човек, който не е употребил, даде положителен резултат, ще му трябват поне 7-8 месеца, за да се справи с последствията.

Но тестването за наркотици не може и не бива да бъде премахвано. В над 70% от случаите първоначалният резултат се потвърждава, което означава, че това са хора, които наистина шофират след употреба. Те трябва да бъдат санкционирани, защото последствията от поведението им може да са смъртоносни. Големият проблем е, че държавата години наред не успява да организира нормален процес по отчитане на кръвните проби, за да не страдат и невинни.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини