Днес, 22 април, е не просто голям, а наистина глобален празник - Денят на Земята (Earth Day) - ден на нашия общ дом - нашата прекрасна и единствена обитаема планета.
Темата на Деня на Земята през 2025 г. е „Нашата енергия, нашата планета“, призовавайки всички да се обединят около възобновяемата енергия, за да може да се утрои чистото електричество до 2030 г..
„В продължение на 55 години Денят на Земята води света в обучението и мобилизирането на обществеността да предприеме действия за решаване на критично важни екологични проблеми. Ние сме глобални защитници на здравето на планетата, призовавайки за защита на нашия въздух, океани, почва, екосистеми, диви животни и човешкото здраве.
На 22 април 2025 г. ще се навършат 55 години от Деня на Земята. Очаква се да участват 192 държави и над един милиард души по света, демонстрирайки дългогодишната сила на Деня на Земята да събира хора от всички сфери на живота да работят заедно за по-добро бъдеще.
Енергията на хората винаги е била в основата на Деня на Земята. Това е катализаторът за промяна на парадигмата, защото когато хората се обединят с обща цел, те могат да преодолеят дори най-укрепените системи и индустрии.
Този Ден на Земята 2025 г. нека се ангажираме с оползотворяване на възобновяемата енергия, за да изградим здравословно, устойчиво, справедливо и проспериращо бъдеще за всички, нека се ангажираме с възобновяема енергия сега“, се казва в сайта на събитието EARTHDAY.ORG .
Всяка година светът отбелязва Деня на Земята – 22 април с разнообразни инициативи. Геологическият институт при БАН също поддържа тази традиция. През 2025 г. официалната част на програмата ще се проведе в централната сграда на БАН-Администрация, зала „Проф. Марин Дринов“ от 14:00 до 17:30 ч. на 22 април 2025.
Акцентите в програмата ще са свързани с актуална за обществото ни тема, по която активно работим в ГИ-БАН – темата за критичните суровини в България. Ще бъде представена новата Национална Научна Програма за критични суровини, както и един успешен международен проект на института, също свързан с критичните суровини. В събитието ще участват н. пр. г-жа Кирсти Похянкука (посланник на Република Финландия у нас), както и представители на Министерството на образованието и науката, Министерството на енергетиката и на Българската минно-геоложка камара. Програма
Всяка година на Денят на Земята - 22 април - отбелязваме годишнината от раждането на съвременното движение за околната среда през 1970 година.
Началото е през 1962 г., когато е публикувана книгата на Рейчъл Карсън „Смълчаната пролет“ (Rachel Carson – „Silent spring“). Книгата представлява повратен момент, продава се в повече от 500 000 копия в 24 страни и привлича обществения интерес и загриженост към живите организми, околната среда и връзката между замърсяване и обществено здраве.
През 70-те години е пикът на контракултурата в САЩ, когато умира Джими Хендрикс и излиза последния албум на Бийтълс. Във Виетнам бушува война, а студентите по света ѝ се противопоставят.
По това време колите бълват оловни съединения. Индустрията изхвърля дим и прахови частици без страх от правни последици или лош отзвук в пресата. Замърсяването на въздуха е всеобщо прието като мириса на прогреса. „Околна среда“ е дума, по-често появяваща се в състезания, отколкото във вечерните новини.
Денят на Земята през 1970 дава гласност на това пробуждащо се съзнание, канализира енергията на антивоенното движение и поставя грижата за околната среда на първо място.
Идеята
Идеята за национален ден на околната среда идва на основателя на Деня на Земята, американския сенатор от Уисконсин – Гейлърд Нелсън (Gaylord Nelson). Той, след като е наблюдавал опустошенията от голям разлив на нефт в Санта Барбара, Калифорния и вдъхновен от студентското антивоенно движение, той осъзнава, че може да слее тази енергия с появяващото се публично осъзнаване на въздушното и водното замърсяване и това да постави защитата на околната среда на дневен ред.
Избраната дата е 22 април, падаща се между пролетната ваканция и последните изпити.
На 22 април 1970 20 милиона американци протестират по улици, паркове и аудитории за здрава, устойчива околна среда в масови митинги. Хиляди колежи и университети организират протести срещу унищожаването на околната среда. Групи, борещи се срещу нефтените разливи, замърсяващите заводи, пестициди, загубата на дивата природа и токсичните отпадъци разбират, че имат нещо общо. В края на годината, първият Ден на Земята довежда до създаването на Агенцията за защита на околната среда на САЩ (United States Environmental Protection Agency).
Каква е нашата Земя?
Смята се, че Земята е на около 4,5 милиарда години. Ако искате да обиколите Земята по екватора, дължината на пътя, който трябва да изминете ще е почти 40 010 километра. Разстоянието от повърхността й до центъра е равно на 6 378 км. При това твърдите скали образуват слой около 70 км, а по-навътре Земята преминава в полутечно и течно състояние.
Долината на смъртта в Калифорния и едно място в Либия, наречено Ел Азизия, държат рекорда за най-горещите места на Земята. В Ел Азизия рекордът е 57,8 градуса по Целзий (13 септември 1922), което бие рекорда на Долината на смъртта - 55,8 градуса по Целзий (10 юли 1913). За най-студеното място на Земята е призната Антарктида - на 21 юли 1983 в изследователската станция „Изток“ в Антарктика е записана температура -89 градуса по Целзий.
Нашата планета е невероятно богата на полезни изкопаеми - учените са класифицирали около 4000 вида минерали, като около 200 от тях имат практическо значение. Ежегодно се откриват 50-100 вида нови минерали.
Не забравяйте, че всяко усилие е от значение
Движението за Деня на Земята е родено от колективните действия на обикновени хора, които вярват в промяната. Не подценявайте силата на собствения си избор. Като живеете по-съзнателно и изисквате по-добри практики от света около вас, вие ставате част от глобална вълна, настояваща за по-добро бъдеще.
Тъй като Денят на Земята отбелязва своята 54-та годишнина, това глобално движение призовава всички нас – граждани, правителства, компании и общности – да се активизираме и да предприемем действия за нашата планета.
Днес Земята има нужда от всеки един от нас, повече от всякога. Нашите действия, малки и големи, могат да начертаят курс към по-здрава и по-устойчива планета.
Източник:
The history of Earth Day