В РИМ Кърджали бе представена пътуващата изложба на Историческия музей във Велинград „Великденските яйца на България”


В регионалния исторически музей в Кърджали гостува гостуващата изложба на Историческия музей във Велинград „Великденските яйца на България”. Експозицията е дело на етнографа в Историческия музей във Велинград Георги Куманов и на д-р Петър Русев,а бе представена от доц. д-р Светла Ракшиева, етнолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) и специален гост на събитието.
Събитието е част от културния календар на Община Кърджали за месец април.
Изложбата проследява видовете и способите за боядисване на яйцата през годините до наши дни. И докато днес се търси естетиката, то в миналото водеща била символиката, бе подчертано при представянето на експозицията.
Един от начините за боядисване на яйца е бил рисуване с восък от църковни свещи, което се е приемало като свещенодействие.
По думите на доц. д-р Светла Ракшиева в района на Велинград майсторките рисували върху сурови яйца, които в последствие боядисвали в тъмно червено.
„Започвали по средата на великденския пост и рисували върху сурови яйца и така ги подготвяли за боядисване, докато дойде Велики четвъртък. На Велики четвъртък всички тези яйца се потапяли в един голям съд, на времето това е бил глинен съд, в който наливали студен разтвор на боята и започвали много бавно да го загряват на печката“, разказа още тя пред БТА. И допълни, че що яйцата заврели, били изваждани с дървена лъжица и изтривани с памучна кърпа, при което восъкът падал и рисунката блясвала.
Характерно само за велинградския край е било и боядисването на многоцветни яйца, като това се случвало чрез потапяне на яйцата в няколко бои, от по-светли към по-тъмни.
Това съобщиха от Община Кърджали.

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини