След три месеца интензивна работа България е готова да подаде отново искане за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и да получи средствата до края на годината. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев.
Заради забавени процеси по инвестиции и липса на обществени поръчки, от ПВУ отпадат шест ключови проекта на обща стойност над 1 милиард лева.
„Договорката с ЕК е от ПВУ да отпадне всичко, което няма шанс да бъде реализирано до август 2026 г.“, посочи Дончев.
Същевременно се увеличава финансирането за проекти с реален шанс да бъдат реализирани.
Такива са:
- -доставка на нов подвижен жп състав,
- -осем нови влака за линия 3 на метрото,
- -модернизация на психиатричната помощ,
- -и създаване на система за въздушна спешна помощ.
Допълнителното финансиране за тези инвестиции възлиза на 485 млн. лв.
Промени в ангажиментите към ЕК
В хода на преговорите с Европейската комисия правителството е постигнало отпадане на някои спорни ангажименти:
- -няма да се либерализира изцяло пазарът на електроенергия на дребно,
- -няма да се въвежда пълна забрана за производство на ток от въглища от 2038 г. – вместо това ще има годишни лимити на въглеродните емисии.
Освен това България предлага алтернативна реформа на корпоративното управление на БЕХ, с цел избягване на кръстосано инвестиране в дружествата.
На база всички тези промени правителството ще оттегли първоначалното искане за второ плащане и ще подаде ново, съобразено с корекциите.
Ако Народното събрание приеме нужните закони до края на текущата сесия, второто плащане може да пристигне в началото на есента. Това ще даде възможност страната да се фокусира и върху третото плащане, което е планирано да бъде получено до края на 2025 г.
Допълнително, след дълго отлагане, България най-после ще подаде и проекта по главата REPowerEU, на стойност 973 млн. лв.