По повод националната кампания ,,Походът на книгите“, организирана от Асоциация „Българска книга“ в партньорство с Министерството на образованието и науката, Националното сдружение на общините в Република България, Българската библиотечно-информационна асоциация и други организации, учениците от ПГ по туризъм ,,Проф. д-р Асен Златаров“ – Кърджали имаха удоволствието да се срещнат с поетесата Вилдан Сефер – съвременен български автор и тяхна съгражданка, чието творчество носи дълбока чувствителност, топлина и философски поглед към живота.
Срещата премина в непринуден и сърдечен разговор за любовта, сезоните и кръговрата на живота. С помощта на въпроси и лични истории, тя провокира размисъл у учениците за ценностите, които остават във времето. Прочете някои от своите стихотворения, сред които ,,Кръговрат“ , ,, Как дивите цветя ухаят“, а със стиховете ,, Трябва ли да си поет, за да виждаш красотата“, насочи вниманието към ролята на чувствителността в творчеството и живота.
Поетесата сподели и размисли за възрастта, за уроците на времето и за значението на вътрешната устойчивост. ,,Каквото и да се случи – важно е да се съхраните, защото всичко това са уроци, през които трябва да минете!“ – посъветва тя младите си слушатели.
Особено въздействащ момент бе прочитът на стихотворение, свързано с професията на готвача – метафора за живота, оформен с внимание, търпение и любов: „Парче мая от обич, щипка болка, сол и много вяра сложих във брашното…“
В края на срещата Вилдан Сефер представи и песента по неин текст - ,, Китарен звън“, изпълнена от незрящия млад талант Айдън Мехмед – Ади. Тя сподели, че писането на текстове за хора, които не познава лично, но усеща чрез поезията, е било за нея особено вдъхновяващо предизвикателство.
Поетесата подари на всеки ученик свое стихче и насърчи тези от тях, които имат интерес към писането и изкуството, да не се страхуват да развиват таланта си, като изрази и готовност да ги подкрепи със съвети и насоки.
В рамките на инициативата „Походът на книгите“ в гимназията бяха организирани редица допълнителни дейности, които ангажираха учениците и ги насърчиха да се потопят в света на литературата. В училищната библиотека се проведоха тематични четения, по време на които ученици и учители представиха любими откъси от български и световни автори.
Особено интересна за учениците бе организираната дискусия на тема „Авторско право и отговорността на писателя“, по време на която те научиха повече за правата на творците, за нуждата от етично отношение към чуждото творчество и за ролята на съвременния писател в обществото.
Събитието остави траен отпечатък в съзнанието на всички участници и се превърна в истински празник на словото, вдъхновението и човешката свързаност чрез силата на поезията. Кампанията „Походът на книгите“ не само обогати културния живот на училището, но и доказа, че книгата и живото слово могат да бъдат път към себепознание, емоционално развитие и творческо израстване.
Това съобщиха от ръководството на гимназията.