Компютърните томографии предизвикват 5% от всички случаи на рак годишно, сочи проучване

Радиацията при извършването на компютърните томографски изображения може да доведе до рак на белия дроб, гърдата и други бъдещи ракови заболявания, а рискът за бебетата е 10-кратно по-висок.

Компютърната томография (КТ) може да представлява 5% от всички ракови заболявания годишно, според ново проучване на Калифорнийския университет в Сан Франциско, което предупреждава срещу прекомерната употреба и предозиране на КТ.

Най-голяма е опасността за кърмачетата, следвани от децата и юношите. Но възрастните също са изложени на риск, тъй като те са най-склонни да бъдат сканирани.

Близо 103 000 ракови заболявания се очаква да се проявят в резултат от 93 милиона компютърни томографии, извършени само през 2023 г. Това е 3 до 4 пъти повече от предишните оценки, съобщават авторите.

„Компютърната томография може да спасява животи, но потенциалните ѝ вреди често се пренебрегват“, коментира първият автор д-р Ребека Смит-Биндман (Rebecca Smith-Bindman), рентгенолог от Калифорнийския университет в Сан Франциско и професор по епидемиология и биостатистика и по акушерство, гинекология и репродуктивни науки.

„Като се има предвид големият обем на използване на компютърна томография в Съединените щати, в бъдеще може да се появят много ракови заболявания, ако сегашните практики не се променят“, предупреждава Смит-Биндман, която е член и на Института за изследване на здравната политика „Филип Лий“ и ръководи Лабораторията за изследване на резултатите от радиологията.

„Нашите оценки поставят компютърната томография наравно с други значими рискови фактори, като например консумацията на алкохол и наднорменото телесно тегло“, отбелязва рентгенологът. „Намаляването на броя на сканиранията и намаляването на дозите на едно сканиране би спасило човешки живот."

Общо прогнозирани случаи на рак през целия живот по пол и възраст при експозиция. Кредит: JAMA Internal Medicine

Какво има повече радиация, КТ или обикновена рентгенография?

Медицинските рентгенови лъчи, рентгеновите лъчи при зъбните снимки и мамограмите използват относително малко количество радиация. КТ сканирането и флуороскопските процедури водят до по-високи дози радиация поради необходимостта от множество изображения и/или по-дълго време на експозиция

Ползи и потенциални опасности

Компютърната томография (КТ) е незаменима и широко използвана за откриване на тумори и диагностициране на много заболявания. От 2007 г. насам броят на годишните изследвания с компютърна томография е нараснал с 30 % в САЩ.

Но компютърната томография излага пациентите на йонизиращо лъчение, което е канцерогенно, и отдавна е известно, че тази технология носи по-висок риск от рак.

За да се оцени въздействието на настоящата употреба на компютърна томография върху общественото здраве, в проучването на Смит-Биндман се оценява общият брой на раковите заболявания през целия живот, свързани с излагане на радиация, в зависимост от броя и вида на компютърните томографии, извършени през 2023 г.

Изследователите анализират 93 милиона прегледа от 61,5 милиона пациенти в САЩ. Броят на прегледите нараства с възрастта, като достига своя връх при възрастните между 60 и 69 години. На децата се падат 4,2 % от сканиранията. Изследователите са изключили изследванията през последната година от живота на пациента, тъй като е малко вероятно това да е довело до рак.

Бъдещи случаи на рак в резултат на излагане на радиация

При възрастните от 50 до 59 години броят на прогнозираните случаи на рак е най-голям: 10 400 случая при жените, 9 300 при мъжете.

Най-често срещаните видове рак при възрастните са били на белия дроб, дебелото черво, левкемията, пикочния мехур и гърдата. Най-често прогнозираните ракови заболявания при децата са били на щитовидната жлеза, белия дроб и гърдата.

Най-голям брой ракови заболявания при възрастните ще бъдат получени от компютърна томография на корема и таза, а при децата - от компютърна томография на главата. Прогнозираните рискове от рак са най-високи сред тези, които са преминали КТ, когато са били на възраст под 1 година. При тях вероятността да се разболеят от рак била 10 пъти по-голяма в сравнение с останалите участници в проучването.

Изследователите заявяват, че някои компютърни томографии едва ли ще помогнат на пациентите и се използват прекомерно, като например тези при инфекции на горните дихателни пътища или при главоболие без тревожни признаци или симптоми. Те смятат, че пациентите могат да намалят риска, като се подлагат на по-малък брой такива сканирания или като получават по-ниски дози радиация при сканиранията.

„Понастоящем съществуват неприемливи разлики в дозите, използвани за компютърна томография, като някои пациенти получават прекомерни дози“, подчертава Смит-Биндман.

Съавторът Малини Махендра (Malini Mahendra), доктор по медицина, асистент в Калифорнийския университет в Сан Франциско по педиатрична реанимация, заявява, че е важно семействата да разберат риска от развитие на рак при педиатрични сканирания.

„Малко пациенти и техните семейства са информирани за риска, свързан с компютърните томографични изследвания“, коментира д-р Махендра. „Надяваме се, че резултатите от нашето проучване ще помогнат на лекарите по-добре да определят количествено и да съобщават за тези рискове от рак, което ще позволи по-информирани разговори при преценката на ползите и рисковете от компютърните томографски изследвания."

Справка: Rebecca Smith-Bindman, Philip W. Chu, Hana Azman Firdaus, Carly Stewart, Matthew Malekhedayat, Susan Alber, Wesley E. Bolch, Malini Mahendra, Amy Berrington de González, Diana L. Miglioretti. Projected Lifetime Cancer Risks From Current Computed Tomography Imaging. JAMA Internal Medicine, 2025; DOI: 10.1001/jamainternmed.2025.0505

Източник: Popular CT Scans Could Account for 5% of All Cancer Cases A Year, University of California - San Francisco

 

Източник: nauka.offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини