30 нови знака на кръговото „Язаки“ – но опасният „Панорамен път" в Димитровград е без нито един за скорост

Докато АПИ поставя още табели на вече сигнализирано кръстовище, участък от същия път - I-5 в Димитровград, остава без основна пътна информация – въпреки тежки ПТП-та, включително със загинали.

Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) днес обяви поставянето на 30 нови пътни знака на кръговото кръстовище на първокласния път I-5 в участъка Хасково – Димитровград, в района на завод „Язаки“. Мярката се представя като част от усилията за подобряване на пътната безопасност и конкретно – за намаляване на инцидентите в т.нар. „участък с концентрация на ПТП“.

Според АПИ, допълнителната сигнализация ще повиши вниманието на шофьорите и ще намали риска от произшествия. Но възниква логичният въпрос – дали още табели ще решат проблема на това кръгово?

И към момента кръстовището е ясно обозначено: има добра маркировка, предупредителни знаци, вибрационни ленти по пътното платно и ограничение на скоростта. В този контекст решението на АПИ да постави още 30 табели изглежда повече като козметични мерки, отколкото като реално ефективни действия.

В същото време, друг участък от същия път е без нито една табела за скорост

Парадоксално, но само няколко километра по-надолу по същия път I-5, в самата урбанизирана зона на Димитровград (по т.нар. „Панорамен път“), ситуацията е коренно различна. В този участък, който също е стопанисван от АПИ, няма нито един знак, указващ ограничението на скоростта – въпреки че пътят е четирилентов, двупосочен, с интензивен трафик, включително международен (от Румъния към Гърция). Характеристиките на участъка (липса на жилищни сгради и пешеходци, по две платна в двете посоки и малко отклонения) подвеждат водачите, че се намират извън територията на града.

Липсата на такава базова информация обърква дори добросъвестните шофьори, които остават с впечатлението, че извън населено място максималната допустима скорост е над 50 км/ч. Това води до често неспазване на ограниченията – било от незнание, било умишлено – както показва и наш видеоматериал, заснет през 2023 г.

Отговор от МВР: Законът не изисква табели, значи не трябват – въпреки множеството тежки ПТП-та, включително с жертви

През 2023 г. подадохме сигнал до МВР с настояване за преразглеждане на условията за безопасност в този участък – включително за поставяне на знаци и преоценка на допустимата скорост. Отговорът, който получихме, подчертава, че пътят попада в границите на населено място и по закон максимално разрешената скорост е 50 км/ч. Това било указано с начална табела за град Димитровград и според министерството не е необходимо поставяне на допълнителни знаци.

В същия отговор се признава, че в участъка са настъпили множество тежки ПТП-та, включително с жертви – но това очевидно не е достатъчно основание дори за поставяне на допълнителна табела, камо ли за реални мерки за безопасност.

Пълен текст на отговора от МВР (2023 г.):

Отсечката от първокласен път I-5 Русе – ГКПП Маказа, намираща се в урбанизирана територия на гр. Димитровград под името „Панорамен път“, е с дължина около 4 км, което е сигнализирано с табела Д11 за начало и край на населено място. Съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗДвП максимално разрешената скорост за населено място е 50 км/ч и не е необходимо поставянето на допълнителен знак В26. На участъка от входа на гр. Стара Загора до разклона за складова зона (ул. „Бузлуджа“) пътят е с четири ленти – по две във всяка посока, като има разположени входове и изходи към търговски и промишлени обекти, както и 1 бр. пътен възел без ускорителни ленти за включване в движението и 1 бр. Т-образно кръстовище с третокласен път 663. Въпреки посочените характеристики на участъка, през последните години има настъпили множество тежки ПТП-та, както с ранени, така и със загинали, което не предполага увеличение на скоростта.

Допълнителни опасности в участъка – липса на грижа и профилактика

В същия пътен участък има и други проблеми, които застрашават безопасността. От години съществува асфалтова деформация, опасна издатина и вдлъбнатина на пътното платно на един от надлезите, която може да доведе до ПТП или повреда на превозното средство. Надяваме се, че ремонтът ѝ ще бъде предприет от стопанина на пътя – АПИ.

Съществува и още един сериозен проблем – редовно пресичане на двойна непрекъсната линия между двете посоки на движение от недобросъвестни водачи, особено в участъците с обекти от двете страни на пътя. За този проблем има изпитано и евтино решение – поставяне на ограничителни колчета, каквито вече се използват в други части на страната.

АПИ мълчи – ще има ли реални действия за безопасност по международния коридор през Димитровград?

До момента няма официална информация от АПИ дали в участъка от международния коридор по път I-5, преминаващ през Димитровград, ще бъдат предприети мерки за подобряване на безопасността – въпреки че още през 2023 г. МВР официално признава, че там са настъпили множество тежки ПТП-та, включително с жертви.

Надяваме се действията на агенцията да не се ограничават до поставяне на още табели на вече добре сигнализирани кръстовища, а да бъдат насочени към реални мерки в участъци, в които има видима и спешна нужда от намеса – какъвто е този през Димитровград.

Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Лу
    Лудият Макс
    8 -6
    07:42, 17 апр 2025
    Точно отсечката до язаки е мястото където се провеждат скрити нерагламентирани гонки.
    А като искат да не се пресича двойно непрекъсната линия да наредят на ул Дунав на отсечката Лидъл и супермаркет Хаско.
  • 2
    Ас
    Аскоо
    15 -2
    08:13, 17 апр 2025
    Кога ще се почне ремонт на пътната инфраструктура в града? Не знаци само. Асфалтовото покритие е като лунен пейзаж, вълни като в бурно море. Поетично ама на мен ми иде само да псувам
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини